REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Statut doradców zawieszony

REKLAMA

Minister finansów zakwestionował nowy statut doradców podatkowych, bo - jak twierdzi - jest on niezgodny z ustawą o doradztwie podatkowym.


ROZMOWA z DARIUSZEM M. MALINOWSKIM, wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych

 

Krajowa Rada Doradców Podatkowych podjęła uchwałę o zwołaniu Nadzwyczajnego Zjazdu Doradców Podatkowych. Co było tego powodem?

- Ministerstwo Finansów, które sprawuje nadzór nad samorządem doradców podatkowych, zakwestionowało jedną, ale najważniejszą uchwałę II Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, czyli zmianę statutu.

Resort zawiesił całą uchwałę zmieniającą statut. Zdaniem ministerstwa wystąpiła kolizja statutu z przepisami ustawy o doradztwie podatkowym.


Czy to jedyny problem?

- Druga zmiana dotyczy sądów dyscyplinarnych. Problem polega na tym, czy ta sama osoba, będąc sędzią wyższego sądu, może zajmować się sprawą w pierwszej instancji, tzn. dokończyć jej rozpatrzenie.


Nowy statut na to pozwalał?

- Oczywiście, że ta sama osoba nie będzie się zajmować tą samą sprawą w obydwu instancjach. W tym przypadku skorzystaliśmy z rozwiązania stosowanego w sądach powszechnych. Jeżeli sędzia sądu rejonowego awansuje do sądu okręgowego, to finalizuje sprawy, którymi zajmował się w sądzie rejonowym. Tu nie ma żadnej kolizji. Ten sam sędzia nie będzie uczestniczył w podejmowaniu wyroków w obydwu instancjach, natomiast samo zakończenie spraw ma charakter merytoryczny i nie wiąże się z przesunięciami pomiędzy instancjami tego sądu. Decyzje resortu zaskarżyliśmy więc do sądu.


Czy jest już wyrok w tej sprawie?

- Tak, niestety niekorzystny dla nas. 12 grudnia 2006 r. otrzymaliśmy pisemne uzasadnienie wyroku. W sprawie uchwały zjazdowej sąd stanął na stanowisku, że samorząd wykroczył poza zakres uprawnień wynikający z ustawy o doradztwie podatkowym, a sama ustawa nie zawiera norm otwartych, dających samorządowi takie możliwości.

Sąd stwierdził, że KRDP posiada kompetencje ściśle określone w ustawie o doradztwie podatkowym. A zatem, jeśli ustawa nie określa, że czegoś nam nie wolno, to nie możemy przyjąć, że nam wolno.


Jaki był wyrok w sprawie zawieszenia uchwał Krajowej Rady?

- Sprawa ta jest sporem prawniczym dotyczącym skuteczności stosowania prawa korporacyjnego. Stoimy na stanowisku, że jeżeli uchwaliliśmy statut i wszedł on w życie z dniem podjęcia uchwały, to dopóki ten statut nie został zawieszony, jest prawem obowiązującym. Sąd natomiast stwierdził, że nie wolno nam powoływać się na jakiekolwiek prawo wewnątrzkorporacyjne, dopóki nie minęły wszelkie przewidziane terminy pozwalające ministrowi je zakwestionować. Czyli jeżeli w ustawie określony został termin wniesienia uwag przez ministra finansów np. 60-dniowy, to dopiero po tych 60 dniach mamy prawo powoływać się na te uchwały, jeżeli minister nie skorzystał ze swoich uprawnień.


Jakie są więc konsekwencje wyroku sądu?

- Ponieważ znowelizowaliśmy statut jedną uchwałą, to zakwestionowanie nawet trzeciorzędnych elementów statutu spowodowało jego zawieszenie w całości.


Co to oznacza dla korporacji?

- W pierwszej kadencji funkcjonował statut, który obowiązuje obecnie. Wolą II Zjazdu Doradców była zmiana statutu. Dlatego, chcąc uszanować tę wolę, KRDP podjęła uchwałę o zwołaniu Nadzwyczajnego Zjazdu Doradców Podatkowych. Ta uchwała jednak też może być zawieszona.


Co stanie się, jeśli resort finansów ją zakwestionuje?

- Oznaczać to będzie, że zjazd nie odbędzie się w wyznaczonym terminie. Ministerstwo musiałoby jednak uzasadnić, dlaczego kwestionuje uchwałę o zwołaniu Nadzwyczajnego Zjazdu. Gdyby resort skorzystał z tej możliwości, to ostatecznie oznaczałoby to, że zjazd odbyłby się w terminie późniejszym.


KTO MOŻE ZAWIESIĆ UCHWAŁĘ

Minister finansów w ramach swoich kompetencji może wydać decyzję administracyjną o zawieszeniu uchwały zatwierdzającej statut z powodu niezgodności z prawem w terminie 45 dni od dnia otrzymania statutu.

Minister musi przekazać tę decyzję Krajowej Radzie Doradców Podatkowych, w terminie 14 dni od dnia jej wydania.

KTO ZWOŁUJE ZJAZD NADZWYCZAJNY

KRDP zwołuje nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych:

- z własnej inicjatywy,

- na wniosek Krajowej Komisji Rewizyjnej,

- na wniosek co najmniej 1/10 ogółu doradców podatkowych,

- na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych

- w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku.

ZADANIA WYKONYWANE PRZEZ KRDP

Do zadań Krajowej Rady Doradców Podatkowych należą m.in.:

- reprezentowanie doradców podatkowych,

- podejmowanie decyzji w sprawach wpisu na listę i skreślania z niej,

- opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń dotyczących prawa podatkowego i przedstawianie wniosków w tym zakresie.

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA