reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba oszacować wartość majątku

Trzeba oszacować wartość majątku

Jeżeli istnieją przesłanki wskazujące, że składnik majątku mógł utracić część swojej wartości, należy oszacować jego wartość odzyskiwalną.


Firmy, których rok obrotowy zbieżny jest z kalendarzowym, mają czas do 31 marca na sporządzenie sprawozdań finansowych. Te spółki, które przygotowują sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej muszą pamiętać, że w tym okresie ciążą na nich szczególne wymagania dotyczące analizy i rozpoznawania utraty wartości aktywów.


Wartość odzyskiwalna


Anna Sirocka, biegły rewident i partner Ernst & Young, przypomina, że zgodnie z zapisami MSR nr 36 Utrata wartości aktywów, jeżeli istnieją przesłanki wskazujące, że dany składnik mógł utracić część swojej wartości, należy oszacować tzw. wartość odzyskiwalną tego pojedynczego składnika i na tej podstawie określić, czy nastąpiła utrata jego wartości.


- W wielu jednak przypadkach oszacowanie wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów nie będzie możliwe - twierdzi nasza rozmówczyni.


Dodaje, że w takiej sytuacji standard nakazuje ustalić tzw. wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.


Wojciech Pułkownik, menedżer w dziale audytu Ernst & Young, wyjaśnia, że ośrodek wypracowujący środki pieniężne (OWSP) to najmniejsze możliwe do zidentyfikowania centra - grupy aktywów, które przynoszą wpływy pieniężne. Definicja ośrodka wypracowującego środki pieniężne posługuje się pojęciem wpływów i wydaje się ignorować wypływy, czyli wydatki. Według naszego eksperta oznaczałoby to, że w przypadku identyfikacji ośrodków sposób, w jaki jednostka dokonuje zakupów tzn. wydaje pieniądze, nie ma znaczenia.


- Niektórzy będą dążyć do ustalenia OWSP na możliwie najwyższym poziomie, aby oddalić ryzyko konieczności rozpoznania utraty wartości, inni natomiast, z obawy przed popełnieniem błędu, przypiszą wartość do możliwie najniższego poziomu - wyjaśnia. Biorąc pod uwagę możliwe skutki, decyzja ta jest naprawdę ważna.


Ustalanie ośrodków


Przykładowo w rozumieniu MSR nr 36 jeden sklep może stanowić odrębny ośrodek generujący odrębne wpływy pieniężne.


- W każdym sklepie mamy przecież kasy, gdzie zostawiamy pieniądze za towary w koszyku, czyli mamy wpływy środków pieniężnych, na przykład w formie gotówki, bonów lub karty płatniczych - wyjaśnia Anna Sirocka.


Dodaje, że w niektórych przypadkach można argumentować, że takim najniższym poziomem nie będzie jeden sklep, ponieważ klienci mimo wszystko wybiorą zakupy w bardziej oddalonych sklepach tej samej spółki niż w bliższych sklepach konkurencji.


- Koncentrowanie się na wpływach ignoruje fakt, przy identyfikacji OWSP, że sklepy działają w sieci a nie samodzielnie - polityka zakupowa oraz cenowa jest zazwyczaj zarządzana centralnie - twierdzi Wojciech Pułkownik.


Im bardziej rozległa sieć tym większa siła przetargowa u dostawców i tym relatywnie niższe koszty.


31 marca
mija termin sporządzenie sprawozdań finansowych przez firmy, których rok obrotowy zbieżny jest z rokiem kalendarzowym.


Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama