| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samochód po pół roku jest towarem używanym

Samochód po pół roku jest towarem używanym

Towarem używanym jest m.in. ten, którego okres używania przez podatnika wynosi co najmniej pół roku. Dotyczy to również samochodów.


Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w dwóch miejscach posługuje się sformułowaniem towar używany i dodatkowo definiuje również pojęcie nowego środka transportu. W zależności więc od tego, do jakich celów potrzebna nam jest definicja, otrzymamy różne odpowiedzi na pytania dotyczące tych kwestii.


Zwolnienie z VAT


Ustawodawca przewidział przedmiotowe zwolnienia od podatku od towarów i usług. W art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy przewidziano, że zwalnia się od podatku towary używane. W art. 43 ust. 2 pkt 1 i 2 wprowadzono definicję towaru używanego na potrzeby wyłącznie tego przepisu. Według tej definicji towarem używanym są budynki i budowle lub ich część, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


- Jako że towarem są między innymi rzeczy ruchome (definicja z art. 2 pkt 6 ustawy), a więc i samochody, aby uznać, że samochód jest towarem używanym, muszą być spełnione powyższe warunki - wyjaśnili "Gazecie Prawnej" eksperci z kancelarii BSO Prawo & Podatki - Bramorski, Szermach, Okorowska we Wrocławiu.


Jak podkreślili, pewne problemy interpretacyjne powoduje użycie w tej definicji wyrażenia okres używania przez podatnika. Może ono sugerować, że podatnik musiał dysponować osobiście samochodem i go eksploatować.


Interpretacje przepisu


Takie zawężające rozumienie przepisu mogłoby spowodować, że samochód, z którego nabywca nie korzysta (a więc na przykład pozostający cały czas w salonie samochodowym po dokonaniu zakupu), po 6 miesiącach od zakupu nie nabierze charakteru towaru używanego w rozumieniu art. 43 ustawy.


Podobnie możliwa jest interpretacja, że jeśli podatnik odda nabyty samochód do używania innej osobie, to po 6 miesiącach nie będzie spełniona przesłanka używania towaru przez podatnika. W ocenie większości przedstawicieli doktryny (na przykład Modzelewski i Michalik) interpretacja taka jest błędna i wystarczy sam zakup samochodu, by rozpoczął się półroczny termin na uznanie go za towar używany.


Należy mieć na uwadze fakt, że do skorzystania z możliwości zwolnienia z podatku od towarów i usług nie wystarczy jedynie wypełnienie warunków przewidzianych w definicji towaru używanego - ustawa przewiduje bowiem dalej idące warunki, by towar używany podlegał zwolnieniu. Zwolnienie następuje przede wszystkim pod warunkiem, że w stosunku do towaru używanego nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Nowy środek transportu


Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 2 ust. 10 definiuje również pojęcie nowego środka transportu, które obejmuje m.in. samochody.


Nowym środkiem transportu w rozumieniu tej definicji jest pojazd napędzany silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechał nie więcej niż 6 tys. kilometrów lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy. Tak więc a contrario można uznać, że samochodem używanym jest samochód niespełniający wymogów koniecznych do uznania go za nowy środek transportu.

 

OPINIA (Krzysztof Słapczyński, prawnik)

Kolejnym miejscem w ustawie o podatku od towarów i usług, w którym mamy do czynienia z pojęcie towaru używanego (w tym samochodu), jest rozdział 4 ustawy, omawiający szczególne procedury dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Jedynie na potrzeby tego rozdziału za towary używane uważa się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.


Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK