REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus sprawdzi kurs waluty

REKLAMA

Podatnika, który zastosuje kurs waluty odbiegający od kursu średniego NBP, fiskus wezwie do zmiany kursu lub złożenia wyjaśnień.

NOWE PRAWO

Mimo ostatniej nowelizacji ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uproszczono w wystarczającym stopniu procedury rozliczania różnic kursowych.

Łukasz Postrzech, konsultant podatkowy Accreo Taxand podkreślił w rozmowie z nami, że do istotnych zmian, wprowadzonych nowelizacją ustawy o CIT dotyczących ujęcia różnic kursowych, należy regulacja w zakresie tzw. korekty. Ma ona miejsce wtedy, gdy wartość faktycznie zastosowanego kursu walutowego różni się o więcej niż 5 proc. od wartości średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznego zastosowanego kursu waluty.

- Na pewno zakres dopuszczalnych wahań jest stosunkowo duży, bowiem przy kursie wynoszącym np. 1 euro = 3,85 zł dopuszczalne odchylenia mieszczą się w zakresie od 3,6575 do 4,0425, jednak można sobie wyobrazić, że podatnik jest w stanie osiągnąć na rynku kurs jeszcze korzystniejszy - wskazał Łukasz Postrzech. Dlatego przepisy te budzą pewne zaniepokojenie podatników.

Maria Kukawska, doradca podatkowy, starszy konsultant podatkowy Accreo Taxand podkreśliła, że w przepisach mowa jest o uprawnieniu organu podatkowego do wezwania stron umowy do zmiany zastosowanego kursu lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty.

- Oznacza to, że nie każdy przypadek odchylenia od kursu NBP będzie automatycznie wiązał się z wezwaniem oraz potencjalną korektą. Mimo to warto, by w systemach księgowych podatników funkcjonowały procedury pozwalające na wychwycenie takich transakcji - radziła nasza rozmówczyni.

Jeśli podatnik zostanie wezwany do wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu znacznie odbiegającego od kursu NBP organ oceni, czy wskazana przyczyna wystarczająco uzasadnia przyjęcie innego kursu. Przyczyną taką mógłby być np. fakt zakupu waluty w banku za granicą, gdzie pobierane marże mogą być wyższe.

- Dopiero w praktyce okaże się, czy organy podatkowe uznają takie przyczyny za wystarczające, brak bowiem w tym zakresie opinii organów podatkowych - stwierdziła Maria Kukawska. Jednocześnie dodała, że przepis o korekcie stosuje się do podatników rozliczających różnice kursowe według metod określonych w ustawie o podatku dochodowym. Ci, którzy rozliczają je zgodnie z zasadami, o których mowa w ustawie o rachunkowości, nie są nim objęci.

Eksperci Accreo Taxand wskazali także, że ustawa o CIT przewiduje wyłom od dotychczasowego stanowiska Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym uregulowanie zobowiązania poprzez potrącenie nie powoduje powstania różnic kursowych. Tym razem zapłata rozumiana jest jako uregulowanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, czyli obejmuje również np. netting czy spłatę zobowiązania poprzez wydanie papierów wartościowych. Nadal jednak nie będzie dochodzić do realizacji różnic kursowych tam, gdzie faktycznie nie doszło do zapłaty (np. w przypadku zwolnienia dłużnika przez wierzyciela z długu).

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

REKLAMA