reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bagaż osobisty bez podatku

Bagaż osobisty bez podatku

Towary przywożone w bagażu osobistym spoza UE są zwolnione z akcyzy, pod warunkiem że nie przekroczono określonych limitów.


Import wyrobów akcyzowych, czyli ich przywóz z terytorium kraju nienależącego do Unii Europejskiej, co do zasady podlega opodatkowaniu akcyzą. Przepisy w pewnych wypadkach przewidują jednak zwolnienie z obowiązku zapłaty tego podatku.


Podróżny z kraju trzeciego


Krzysztof Lipka, doradca podatkowy z firmy doradczej KPMG wyjaśnia, że podróżny spoza Unii Europejskiej, przywożący wyroby akcyzowe w swoim bagażu osobistym, może liczyć na ich zwolnienie z podatku akcyzowego.


- Istotne jest jednak, aby ilość tych wyrobów nie wskazywała na ich przeznaczenie handlowe, a łączna wartość nie przekraczała 175 euro w przeliczeniu na złote. Dodatkowo, przepisy akcyzowe wskazują na normy, według których przywóz poszczególnych wyrobów jest objęty zwolnieniem z akcyzy - podkreśla ekspert.


Przykładowo, w ramach zwolnienia można przywieźć 200 sztuk papierosów i 2 litry wina niemusującego. Limity ilościowe szczegółowo określa par. 25 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (t.j. z 2006 r. nr 72, poz. 500).


Definicja bagażu


Przepisy regulują również pojęcie bagażu osobistego.

- Za taki uważa się cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że ów bagaż był zarejestrowany jako bagaż towarzyszący już w momencie wyruszenia w podróż przez przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za jego przewóz - wyjaśnia Krzysztof Lipka.


Zwraca uwagę, że bagaż osobisty nie obejmuje przenośnych kanistrów zawierających paliwo, z wyjątkiem takich, które zawierają paliwo w ilości nieprzekraczającej 10 litrów.


ZWOLNIONE Z AKCYZY

Wyroby akcyzowe podlegające zwolnieniu w ramach norm ilościowych przywożone przez podróżnych, którzy ukończyli 17 lat:

- wyroby tytoniowe

- napoje alkoholowe


Magdalena Majkowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalczyk-Borek

Ekspert ds Compliance, PwC Advisory

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama