Diety można zaliczyć do kosztów podatkowych
REKLAMA
Podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji podatkowej w zakresie wykładni art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT. Pytanie dotyczyło możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodu diet z tytułu podróży służbowych.
Zdaniem organów zgodnie z prawem pracy wykonywania czynności polegających na usługowym prowadzeniu pojazdów ciężarowych należących do innego podatnika nie można uznać za podróże służbowe. Koniecznym elementem przy umowach o pracę jest bowiem wskazanie miejsca wykonywania świadczenia, co w tym wypadku nie zostało spełnione. Z tego względu - zdaniem organów - podatnik nie mógł zaliczyć diet do kosztów podatkowych.
WSA w Lublinie uchylił decyzję i postanowienie organów podatkowych. Sąd - w ślad za wyrokiem NSA z 15 września 2005 r. - stwierdził, że za zagraniczną podróż służbową należy uznać wykonywanie osobiście przez przedsiębiorcę zadań poza granicami kraju. Nieuprawnione było więc stanowisko organów, że realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności, w tym wypadku usług transportowych, nie wchodzi w zakres podróży służbowych. Zatem podatnicy wykonujący taką działalność są uprawnieni do zaliczania diet do kosztów podatkowych z zachowaniem limitów przewidzianych ustawą.
Sąd zauważył również, że art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT nie odnosi się do zasad określania pojęcia podróży służbowej, lecz jedynie dotyczy wysokości limitu, do którego diety mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Sygn. I SA/Lu 757/06
Izabela Staszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat