REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizator zapłaci 10-proc. podatek

REKLAMA

Urządzenie loterii fantowej zawsze powoduje konieczność uzyskania zezwolenia i zapłaty podatku przez organizatora, nawet jeżeli wartość fantów jest niewielka.


Loteria fantowa jest grą losową, w której uczestniczy się poprzez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterie oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe. Dochód z loterii musi być przeznaczony na cele społecznie użyteczne, w szczególności dobroczynne. Loteria fantowa może być dobrym sposobem na pozyskanie środków, np. przez organizacje pozarządowe, szkoły itd. Niestety, nawet zorganizowanie loterii o niewielkim zasięgu wymaga uzyskania stosownego zezwolenia oraz rozliczenia z fiskusem.


- Oczywiście loteria fantowa, jak każda gra losowa w Polsce, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia, a to wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty - mówi Rafał Grzegrzółka wspólnik w Biurze Grzegrzółka & Ko specjalizującym się w nadzorze loterii.


W przypadku loterii fantowej jest to 1142 zł, jeżeli jest ona organizowana na terenie jednego województwa lub 2336 zł w przypadku loterii ogólnopolskich.


Nasz rozmówca wyjaśnia, że ustawa o grach i zakładach wzajemnych nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy małymi a dużymi projektami loterii fantowych. W związku z tym identycznie traktowana będzie loteria fantowa urządzana np. na terenie szkoły, jak i ta, która odbywa się terenie całego kraju. Oznacza to, że obydwie będą wymagały uzyskania zezwolenia, uiszczenia opłaty za jego wydanie oraz rozliczenia z fiskusem przez organizatorów.


Stawka podatku od gier dla loterii fantowych wynosi 10-proc., a podstawę opodatkowania stanowi suma wpływów uzyskanych ze sprzedaży losów lub innych dowodów udziału w grze. Do tego dochodzą inne wymogi formalne m.in. powołanie wewnętrznej komisji nadzoru nad prawidłowością urządzania gry zawarcie z odpowiednim producentem umowy na druk losów itd. Wszystko to sprawia, że loterie fantowe mają marginalne znaczenie.


GDZIE ZŁOŻYĆ DOKUMENTY

Zezwolenie na urządzenie loterii fantowej wydaje:

- izba skarbowa, w przypadku loterii urządzanych na terenie jednego województwa, na którym równocześnie znajduje się miejsce losowania nagród

- minister finansów, w przypadku loterii o szerszym zasięgu

Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać w szczególności:

- określenie rodzaju gry,

- nazwę i status prawny podmiotu występującego z wnioskiem,

- projekt regulaminu gry


PRZYKŁAD:
LOTERIA FANTOWA W SZKOLE

Szkoła chce zorganizować loterię fantową. Fantami będą drobne rzeczy pozyskane od różnych firm, a zebrane fundusze mają być przekazane za zakup książek do biblioteki szkolnej. W opisanej sytuacji nie ma przeszkód, aby szkoła urządziła loterię fantową. Zakup książek do biblioteki może być uznany za cel społecznie użyteczny. Dopuszczalne jest również pozyskanie fantów od sponsorów. Szkoła będzie jednak musiała uzyskać zezwolenie od izby skarbowej na zorganizowanie loterii i zapłacić 10-proc. podatek od gier.


Magdalena Majkowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  REKLAMA