reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organizator zapłaci 10-proc. podatek

Organizator zapłaci 10-proc. podatek

Urządzenie loterii fantowej zawsze powoduje konieczność uzyskania zezwolenia i zapłaty podatku przez organizatora, nawet jeżeli wartość fantów jest niewielka.


Loteria fantowa jest grą losową, w której uczestniczy się poprzez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterie oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe. Dochód z loterii musi być przeznaczony na cele społecznie użyteczne, w szczególności dobroczynne. Loteria fantowa może być dobrym sposobem na pozyskanie środków, np. przez organizacje pozarządowe, szkoły itd. Niestety, nawet zorganizowanie loterii o niewielkim zasięgu wymaga uzyskania stosownego zezwolenia oraz rozliczenia z fiskusem.


- Oczywiście loteria fantowa, jak każda gra losowa w Polsce, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia, a to wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty - mówi Rafał Grzegrzółka wspólnik w Biurze Grzegrzółka & Ko specjalizującym się w nadzorze loterii.


W przypadku loterii fantowej jest to 1142 zł, jeżeli jest ona organizowana na terenie jednego województwa lub 2336 zł w przypadku loterii ogólnopolskich.


Nasz rozmówca wyjaśnia, że ustawa o grach i zakładach wzajemnych nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy małymi a dużymi projektami loterii fantowych. W związku z tym identycznie traktowana będzie loteria fantowa urządzana np. na terenie szkoły, jak i ta, która odbywa się terenie całego kraju. Oznacza to, że obydwie będą wymagały uzyskania zezwolenia, uiszczenia opłaty za jego wydanie oraz rozliczenia z fiskusem przez organizatorów.


Stawka podatku od gier dla loterii fantowych wynosi 10-proc., a podstawę opodatkowania stanowi suma wpływów uzyskanych ze sprzedaży losów lub innych dowodów udziału w grze. Do tego dochodzą inne wymogi formalne m.in. powołanie wewnętrznej komisji nadzoru nad prawidłowością urządzania gry zawarcie z odpowiednim producentem umowy na druk losów itd. Wszystko to sprawia, że loterie fantowe mają marginalne znaczenie.


GDZIE ZŁOŻYĆ DOKUMENTY

Zezwolenie na urządzenie loterii fantowej wydaje:

- izba skarbowa, w przypadku loterii urządzanych na terenie jednego województwa, na którym równocześnie znajduje się miejsce losowania nagród

- minister finansów, w przypadku loterii o szerszym zasięgu

Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać w szczególności:

- określenie rodzaju gry,

- nazwę i status prawny podmiotu występującego z wnioskiem,

- projekt regulaminu gry


PRZYKŁAD:
LOTERIA FANTOWA W SZKOLE

Szkoła chce zorganizować loterię fantową. Fantami będą drobne rzeczy pozyskane od różnych firm, a zebrane fundusze mają być przekazane za zakup książek do biblioteki szkolnej. W opisanej sytuacji nie ma przeszkód, aby szkoła urządziła loterię fantową. Zakup książek do biblioteki może być uznany za cel społecznie użyteczny. Dopuszczalne jest również pozyskanie fantów od sponsorów. Szkoła będzie jednak musiała uzyskać zezwolenie od izby skarbowej na zorganizowanie loterii i zapłacić 10-proc. podatek od gier.


Magdalena Majkowskareklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama