| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebny dokument potwierdzający wydatek

Potrzebny dokument potwierdzający wydatek

Część właścicieli budynków straci na zmianie zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Jeśli nie zdobędą dokumentów potwierdzających wydatki, zapłacą wyższy podatek.


NOWE PRAWO

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2006 r. nr 217, poz. 1588) zmieniła zasady opodatkowania nieruchomości wybudowanych lub nabytych w okresie krótszym niż 5 lat przed datą sprzedaży. Do 31 grudnia 2006 r. ich sprzedaż była opodatkowana 10-proc. stawką liczoną od uzyskanego przychodu. Nie miała znaczenia wartość kosztów poniesionych na wybudowanie lub nabycie nieruchomości. Podatnicy mogli skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej ustawa o PIT). Warunkiem zwolnienia było przeznaczenie uzyskanego przychodu ze sprzedaży na zakup lub wybudowanie innej nieruchomości mieszkalnej w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży.


Podatek od dochodu


W wyniku nowelizacji ustawodawca zrezygnował z opodatkowania przychodu na rzecz podatku od dochodu. Skreślono też art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT. Od 1 stycznia 2007 r. odpłatne zbycie nieruchomości (przed upływem pięciu lat od jej nabycia lub wybudowania) podlega opodatkowaniu 19-proc. podatkiem od dochodu. Dochód ustala się jako różnicę między uzyskanym przychodem ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania. Nowe zasady stosuje się do wszystkich nieruchomości, które zostały nabyte lub wybudowane (oddane do użytkowania) po 1 stycznia 2007 r.


Korzyści są pozorne


Nowelizacja zmieniła sytuację podatników, którzy są właścicielami budynku na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym (tzw. nieruchomość budynkowa), oraz:

- budowa budynku rozpoczęła się przed 1 stycznia 2007 r. i nie minął jeszcze 5-letni termin, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego wybudowanie,

- oddanie budynku do użytku i jego sprzedaż będą miały miejsce po 1 stycznia 2007 r.


Dla tych podatników nowe przepisy mogą wydać się tylko pozornie korzystniejsze. W rzeczywistości bowiem mogą oni zamiast 10-proc. podatku (bądź zwolnienia z podatku), w najgorszym przypadku zapłacić fiskusowi 19 proc. uzyskanych przychodów. Może się okazać, że podatek znacznie przekroczy poziom zrealizowanego zysku, a nawet trzeba będzie dopłacić, aby wywiązać się z zobowiązania podatkowego.


Dlaczego? Do czasu wejścia w życie nowelizacji osoby fizyczne, które budowały dom nie w ramach działalności gospodarczej (na własne potrzeby), nie miały obowiązku zbierania dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków. Ryczałtowy sposób opodatkowania sprzedaży nieruchomości 10-proc. stawką nie wymagał prowadzenia takiej dokumentacji. Zebranie jej obecnie może być trudne, a czasami niemożliwe.


Jedynym sposobem na uniknięcie zapłaty podatku będzie odsunięcie w czasie sprzedaży budynku tak, aby przed datą zbycia podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez co najmniej 12 miesięcy. Wtedy można skorzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126. Nierzadko jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Katarzyna Kosakowska

menedżer w Zespole Zarządzania Ryzykiem Podatkowym Ernst & Young

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK