REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba stosować ceny rynkowe

REKLAMA

Gdy warunki umów zawartych przez podatników z firmami, z którymi mają związki rodzinne, będą odbiegać od rynkowych, fiskus oszacuje podstawę opodatkowania.


Osoby, które w ciągu roku współpracowały z firmami powiązanymi rodzinnie, powinny przejrzeć zawarte umowy i wystawione faktury. Gdy odbiegają od warunków rynkowych, fiskus oszacuje podstawę opodatkowania.

Izba Skarbowa we Wrocławiu wyjaśniła, że umowy zawierane przez podatników z kontrahentami będącymi członkami rodziny podlegają takiej samej ocenie, jak inne dowody potwierdzające zdarzenia gospodarcze.

- Zarówno przepisy ustawy o podatkach dochodowych, jak i ustawy o VAT zawierają regulacje dotyczące prawa do oszacowania wartości transakcji, które odbiegają od cen rynkowych lub stosowanych z innymi kontrahentami. Powiązania rodzinne są jednym, lecz nie jedynym kryterium stanowiącym podstawę szacowania obrotu (przychodu) - podkreślili pracownicy wrocławskiej izby.

Ważne warunki rynkowe...

Jak wyjaśnił nam Trajan Szuladziński, ekspert podatkowy, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przewiduje, że jeżeli w wyniku powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od tych, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać. Dochody danego podmiotu oraz podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z powiązań.

...i potwierdzenia

- W przypadku istnienia takich powiązań strony nie mają obowiązku dokumentowania transakcji w sposób tak sformalizowany, jak to ma miejsce w przypadku transakcji z podmiotami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Mimo to należy pamiętać, że transakcje z podmiotami powiązanymi rodzinnie powinny być dokonywane na zasadach rynkowych - radził Trajan Szuladziński.

Wskazał, że organom podatkowym łatwiej jest podważyć transakcje między podmiotami powiązanymi niż w przypadku podmiotów niezależnych.

Hanna Czogalla, konsultant w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy podkreśliła, że bogactwo relacji gospodarczych między podmiotami powiązanymi uniemożliwia opracowanie uniwersalnej formuły, której stosowanie definitywnie potwierdzałoby lub podważało rynkowy charakter transakcji. Podatnicy popełniają często błąd uznając, że cena ustalona jako koszty powiększone o 5-proc. marżę uchroni ich przed zakwestionowaniem warunków transakcji przez organ podatkowy.

- Przed problemami można się ustrzec, zadając sobie wcześniej pytanie: czy podmioty niepowiązane, które kierują się wyłącznie przesłankami ekonomicznymi, byłyby zainteresowane zawarciem transakcji na podobnych warunkach. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, a podatnik może przedstawić potwierdzające ją argumenty (np. cenniki konkurentów) oraz dołożył starań, aby udokumentować transakcję stosowną umową, posiada kalkulacje, ryzyko podatkowe kwestionowania cen transakcyjnych jest minimalne - argumentowała Hanna Czogalla.

Jej zdaniem w przypadku większej skali transakcji z podmiotami powiązanymi konieczne może być sporządzenie dokumentacji podatkowej.

Transakcje z podmiotami powiązanymi rodzinnie powinny być dokonywane na zasadach rynkowych.

Ewa Matyszewska

REKLAMA

Autopromocja
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

REKLAMA

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

REKLAMA