| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bonusy gotówkowe trzeba rozliczać w dłuższym okresie

Bonusy gotówkowe trzeba rozliczać w dłuższym okresie

Jeżeli przy zawarciu umowy najmu firma otrzymuje bonus gotówkowy, to ujmuje go w księgach jako rozliczenia międzyokresowe przychodów.


Ewidencjonowanie umów najmu sprawia firmom coraz więcej problemów. Dzieje się tak dlatego, że aby zachęcić firmy do wynajmu nieruchomości, stosowane są wobec nich specjalne oferty, np. nie nalicza się czynszu w początkowym okresie najmu.


Małgorzata Michalak-Duda, menedżer w dziale audytu Ernst & Young, twierdzi, że otrzymane specjalne oferty promocyjne, zarówno dla nowych, jak i dla przedłużonych umów najmu, bez względu na ich charakter, formę i termin płatności powinny być traktowane przez księgowość jako integralna część zapłaty z tytułu użytkowania przedmiotu najmu. Wyjaśnia, że jeżeli oferta ma formę obniżenia lub braku czynszu w początkowym okresie umowy, to ustalamy, jaki byłby miesięczny czynsz, gdyby istniejące płatności były ponoszone równomiernie przez cały okres umowy.


- W czasie gdy płatności są odroczone, zarachowujemy koszty i odnosimy je na bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów - dodaje rozmówczyni.

Według naszego eksperta, jeżeli oferta ma formę bonusu gotówkowego przy zawarciu umowy, to najemca ujmuje to w księgach jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i liniowo rozpoznaje w okresie trwania umowy miesięczny przychód jako pomniejszenie kosztów najmu.


- Wynika to z art. 41 ustawy o rachunkowości, który definiuje rozliczenia międzyokresowe przychodów m.in. jako otrzymane lub należne od kontrahentów środki z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych - wyjaśnia Małgorzata Michalak-Duda.


Oferty specjalne są też uregulowane w interpretacjach do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości: SKI 15 Leasing operacyjny - specjalne oferty promocyjne.


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »