REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą wkrótce płacić wielomilionowe kary

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Obowiązujące przepisy pozwalają urzędnikom karać firmy za grzechy pracowników. Za dobrowolne poddanie się odpowiedzialności przez księgową spółce grozi bankructwo. Kary są surowe: firma może zapłacić nawet 20 mln zł lub uzyskać zakaz reklamy.


Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej pracownika spółki, np. księgowej, może okazać się niebezpieczne dla firmy. Pracownik nie zostanie wpisany do rejestru osób skazanych, za to spółka może zapłacić wielomilionową karę lub otrzymać zakaz reklamy bądź uczestniczenia w przetargach. Na karanie firm za przewinienia pracowników pozwalają przepisy ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. nr 197, poz. 1661 z późn. zm.).

Na razie nie ma jeszcze procesów przeciwko firmom. Są jednak przepisy, które na to pozwalają. A skoro są przepisy, to prędzej czy później zostaną one wykorzystane.


Czas zmienić praktykę


Duże spółki do niedawna często korzystały z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności pracownika jako wygodnego i bezpiecznego rozwiązania, a także sposobu na uniknięcie niepotrzebnego procesu. Zmiany wprowadzone w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych nie zachęcają jednak do praktykowania takich rozwiązań. Eksperci podatkowi ostrzegają: konsekwencją takiego postępowania może być uruchomienie mechanizmu odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Doktor Hanna Gajewska-Kraczkowska, adwokat z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, przyznaje, że instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności robiła ogromną karierę z tego powodu, że była szybka, prosta i zamykała sprawę. Osoba, która poddawała się odpowiedzialności, nie była w rozumieniu prawa karnego skazana, a więc unikała wpisu do rejestru karnego. Była to pragmatyczna reguła działania.

- W wyniku stosowania takiego rozwiązania na szeroką skalę sami wygenerowaliśmy sytuację, w której urzędy skarbowe nawet nie usiłowały w sposób przewidziany prawem udowadniać winy umyślnej - twierdzi nasza rozmówczyni.

Wyjaśnia, że jeżeli wartość uszczuplenia na to pozwalała, urzędy skarbowe stosowały dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, a firmy się na to w sposób bierny godziły.

W efekcie - zdaniem naszego eksperta - brak jest dobrego orzecznictwa w sprawach karnych skarbowych stanowiącego wykładnię przepisów. Stało się tak, gdyż większość spraw nie dochodziła do sądów.


Spółki nie chcą problemów


Praktyka w firmach polega na typowaniu pracownika, który dobrowolnie podda się odpowiedzialności. Potem poniesione przez niego koszty wyrównuje się np. premiami. Firmy nie mają jednak świadomości, że zgoda na takie działanie pracownika może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności firmy.

Profesor Tomasz Grzegorczyk, kierownik Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia Sądu Najwyższego, specjalista z zakresu prawa karnego skarbowego, podkreśla, że spółki nie pamiętają, że po ostatnich zmianach w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych katalog czynów, przy których firma mo- że być ukarana, został rozszerzony. Odpowiedzialność nie jest fakultatywna, jak do tej pory, i powinna mieć miejsce zawsze.

- Nie rekomendowałabym obecnie żadnej firmie dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, jeśli jest szansa na uniewinnienie - twierdzi dr Gajewska-Kraczkowska.

Takie postępowanie stanowi podstawę do wszczęcia postępowania przeciw spółce.

- Niezależnie od tego, czy pracownik zostanie skazany, czy też zostanie warunkowo umorzone postępowanie, kary dla podmiotu zgodnie z ustawą wynoszą nawet do 20 mln zł - podkreśla nasza rozmówczyni.

Dodaje, że na spółkę mogą zostać nałożone takie środki, jak zakaz prowadzenia określonej działalności, zakaz uczestniczenia w przetargach czy zakaz promocji i reklamy, wymierzane na okres od roku do pięciu lat.

- Są to środki, które mogą zniszczyć każdą firmę - uważa nasza rozmówczyni.

Zdaniem adwokat z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, sprawa może być o tyle trudna, że firma może nie mieć wiedzy o tym, że pracownik poddał się odpowiedzialności, a nawet jeśli taką wiedzę ma, często nie ma wpływu na decyzję. Pracownik poddając się dobrowolnie odpowiedzialności chce uniknąć wpisu do rejestru karnego, a tymczasem będzie to skutkowało odpowiedzialnością firmy według przepisów ustawy o odpowiedzialność podmiotów zbiorowych.

- Przewiduję, że w przypadku dobrowolnego poddania się odpowiedzialności będzie konflikt między interesem pracownika a interesem firmy - mówi Hanna Gajewska-Kraczkowska.

W interesie pracownika pragmatycznym rozwiązaniem będzie dobrowolne poddanie się karze. Firma będzie natomiast zainteresowana walką w sądzie, aby nie uruchomiono przeciwko niej postępowania skutkującego nałożeniem kar.

Paweł Wójciak, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, wyjaśnia, że jeśli dojdzie do procesu, to w niektórych przypadkach orzeczona przez sąd kara za przestępstwo karne skarbowe nie będzie dla pracownika jedyną dolegliwością. Jeżeli w procesie karnym skarbowym zostanie on skazany prawomocnym wyrokiem sądu, to automatycznie trafi do Krajowego Rejestru Karnego.

- Może to stanowić problem dla osoby prowadzącej działalność reglamentowaną przepisami, które uzależniają możliwość wykonywania działalności lub zawodu od niekaralności, m.in. za przestępstwo skarbowe - twierdzi nasz rozmówca.

Jako przykład podaje usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. W razie skazania za przestępstwo skarbowe osoba taka traci uprawnienia do dalszego prowadzenia działalności. Konsekwencji takich można uniknąć wnioskując o zastosowanie przez sąd zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

- Zastosowanie tej instytucji skutkuje brakiem skazania za przestępstwo i nie odbiera pracownikowi uprawnień do prowadzenia działalności - podkreśla Paweł Wójciak. Dla firmy może być jednak źródłem nieprzyjemności.


Warto uczestniczyć w procesie


Profesor Grzegorczyk zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną zmianę dla firm. Przepisy ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych znowelizowano tak, aby spółka mogła brać udział w procesie karnym toczącym się przeciwko sprawcy.

- Może więc składać odpowiednie wnioski, zeznania poprzez swojego przedstawiciela, zaskarżać wyroki zapadłe wobec pracownika - twierdzi nasza rozmówczyni.

Dzięki temu może zmniejszyć odpowiedzialność pracownika, co w przypadku procesu przeciwko podmiotowi zbiorowemu spowoduje, że firma będzie sądzona za czyn mniejszej wagi.

Profesor podejrzewa jednak, że podmioty nie korzystają jeszcze z tej możliwości. Podkreśla jednak, że powinny to czynić we własnym interesie.

- Jeżeli firma jest poza procesem, nie wie, co ustalono i nie może przedsięwziąć działań, które by wykluczyły podobne sytuacje w przyszłość - wyjaśnia prof. Tomasz Grzegorczyk.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

REKLAMA