VAT na Internet 22%
REKLAMA
Przypomnijmy, że obecnie usługi dostępu do internetu są zwolnione z VAT. Rozwiązanie to jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. W związku z tym Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie. Celem natomiast zaproponowanej przez rząd nowelizacji ustawy o VAT jest dostosowanie jej przepisów do wymogów Unii Europejskiej. Rząd bowiem zapewnił UE, że dostosuje się do prawa unijnego i wprowadzi stawkę podstawową na usługi dostępu do internetu.
REKLAMA
W czasie prac komisyjnych nad nowelizacją przyjęto, że należy całość tych usług objąć stawką podstawową. Dotyczy to również usług dostępu do internetu dla szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych itp.
Poinformowano jednocześnie, że rząd ma zabiegać na forum Unii Europejskiej o wprowadzenie preferencyjnych rozwiązań w zakresie opodatkowania VAT usług dostępu do internetu, szczególnie świadczonych na rzecz szkół. W przypadku natomiast pojawienia się możliwości wprowadzenia preferencyjnych rozwiązań w tym zakresie zgodnie z ustawodawstwem wspólnotowym, minister finansów miałby wydać odpowiednie regulacje w rozporządzeniu.
W czasie prac sejmowych podkreślano, że skutki objęcia dostępu do internetu może złagodzić przewidziana w znowelizowanej niedawno ustawie o PIT ulga pozwalającą na odliczenie do 760 zł z tytułu dostępu do internetu.
W uchwalonej w czwartek przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT znajdują się również inne unormowania. Mianowicie nowela przewiduje wprowadzenie nowych regulacji dotyczących miejsca odbioru gazu i energii, co ma zapobiegać m.in. podwójnemu opodatkowaniu.
Przyjęte przez posłów zmiany w ustawie o VAT zostaną przesłane do Senatu.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA