Sprzedaż mieszkań jest zwolniona z podatku
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) rozstrzygnął problem dotyczący tego, czy podatnik, który podzielił lokal lub działkę na części, a następnie je sprzedał, podlega VAT i czy staje się prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT.
Przed podobnym dylematem stanęła podatniczka, która jako osoba fizyczna nabyła dom jednorodzinny na działce budowlanej. Następnie dokupiła inną działkę i wystąpiła o pozwolenie na budowę. Wystosowała do urzędu skarbowego pytanie dotyczące możliwości skorzystania z ulgi budowlanej. Nie korzystając z ulgi, kontynuowała budowę. W pewnym momencie uznała jednak, że jej sytuacja materialna nie pozwala na kontynuowanie budowy. Wystąpiła więc o podział nieruchomości. Następnie sprzedała, jeden po drugim, lokale mieszkalne, po czym wystąpiła do urzędu skarbowego z pytaniem, czy zbycie lokali podlega VAT.
Zdaniem podatniczki sprzedaż taka nie podlega VAT, a ona nie prowadzi działalności gospodarczej. Nie jest to również sprzedaż częstotliwa, o której mówią przepisy o VAT. Naczelnik urzędu skarbowego uznał jednak to stanowisko za nieprawidłowe. Powołał się na art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców nawet wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Zdaniem organu sprzedaż lokali mieszkalnych wskazuje na sprzedaż ciągłą. Naczelnik uznał więc, że zamiarem podatniczki był zysk, a sprzedaż działek podlega VAT. Stanowisko podtrzymał dyrektor izby skarbowej. Podatniczka nie zgodziła się jednak z interpretacją organów i wniosła skargę do WSA. Powołała się m.in. na orzeczenie ETS (sygn. C-291/92).
WSA po rozpatrzeniu sprawy uchylił decyzje organów. Sąd zwrócił uwagę, że urząd skarbowy wydał decyzję po czasie, a zatem wiążące jest stanowisko podatniczki. Przypomniał też, że wydanie decyzji następuje w momencie jej doręczenia do podatnika.
Sygn. akt III SA/Wa 4179/06
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat