reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizny nie wpisujemy w PIT

Darowizny nie wpisujemy w PIT

Podatnik, który w ubiegłym roku otrzymał darowiznę od bliskich, nie musi wykazywać jej w rocznym PIT.


Podatnicy, którzy w ubiegłym roku otrzymali darowiznę pieniężną od bliskich, zastanawiają się często, czy istnieje obowiązek wykazania otrzymanych świadczeń w rocznym PIT. Konieczności takiej nie ma. Wynika to z treści przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.


Darowizny nie wykazuje się w rozliczeniu rocznym PIT, ponieważ nie ma ona nic wspólnego z podatkiem dochodowym. Jedyne, o czym musi pamiętać podatnik, który otrzymał darowiznę od bliskich, to konieczność rozliczenia jej pod kątem podatku od spadków i darowizn. Darowizny otrzymane od bliskich w minionym roku nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego zmienionymi od 1 stycznia 2007 r. przepisami o podatku od spadków i darowizn. Podatnik w ubiegłym roku powinien dokonać odpowiednich rozliczeń w zakresie tego podatku.


Jeśli kwota darowizny przekazana np. przez rodzica dziecku przekroczyła 9637 zł, trzeba było złożyć deklarację i od nadwyżki zapłacić 3 proc. podatku. Jeśli podatnik nie dokonał tego rozliczenia w ubiegłym roku, powinien pamiętać, że jeśli fakt darowizny wykaże dopiero w razie przeprowadzenia postępowania podatkowego, będzie musiał zapłacić 20-proc. podatek sankcyjny, przewidziany przepisami o podatku od spadków i darowizn, które obowiązują od 1 stycznia 2007 r.

Darczyńcy, którzy przekazali pieniądze bliskim, nie mogą odliczyć przekazanych kwot od dochodu, tak jak ma to miejsce w przypadku darowizn przekazywanych na organizację pożytku publicznego czy darowizn na cele kultu religijnego. Odliczenie nie przysługuje, jeśli darowizna została przekazana na rzecz osoby fizycznej.


PRZYKŁAD: PODATEK OD DAROWIZNY PIENIĘŻNEJ

W listopadzie 2006 r. podatnik otrzymał od ojca darowiznę pieniężną w wysokości 12 tys. zł. Do tej pory nie rozliczył się z tego tytułu, sądząc, że jest zwolniony z tego obowiązku. Tymczasem powinien zapłacić 3-proc. podatek od nadwyżki od kwoty wolnej od opodatkowania, czyli od 9637 zł. Podatek do zapłaty będzie wynosił 71 zł.


Edyta Wereszczyńska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama