VAT należny jest kosztem
REKLAMA
NOWE PRAWO
Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady rozliczania przez podatników wydatków na reprezentację i reklamę. Nowe rozwiązania dotyczą zarówno ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jak i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
- Przepisy tych ustaw pozwalają uwzględnić w kosztach również podatek należny w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy - wyjaśniła Maria Kukawska, starszy konsultant, doradca podatkowy w Accreo Taxand.
Wyjątek od zasady
Łukasz Postrzech, konsultant w Accreo Taxand, podkreślił, że zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten nie dotyczy jednak wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.
Przypomnijmy, że ustawa o VAT uznaje za dostawy towarów transakcje, w których dokonuje się przekazania towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Dotyczy to również przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (w tym byłych), wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, jak też wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
- Równocześnie ustawa o VAT za dostawę nie uważa przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek - stwierdził Łukasz Postrzech.
Z kolei Maria Kukawska dodała, że jeśli wydania towarów w celach reprezentacji będą opodatkowane przez podatnika VAT należnym, VAT ten stanowić będzie u podatnika koszt podatkowy, w przeciwieństwie do wartości netto przekazywanych towarów.
Według ekspertów Accreo Taxand z reprezentacją nie będziemy mieć do czynienia w sytuacjach, w których podatnik zużywa towary na własne cele osobiste lub na cele swoich pracowników (w tym byłych), wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników (wydania tego typu nie mają charakteru reprezentacyjnego, gdyż reprezentacja dotyczy relacji podatnika z podmiotami zewnętrznymi).
Korzyści finansowe
Zdaniem Marii Kukawskiej, w sytuacjach przekazań na reprezentację i reklamę, w których podatnik odlicza VAT naliczony przy nabyciu towarów, które następnie przekazane są w celach reprezentacyjnych, podatnik musi się również obciążyć VAT należnym.
Korzyść finansowa, jaką podatnik osiąga w przypadku takiego postępowania - jak podkreślili eksperci Accreo Taxand - polega na tym, że może on odliczyć jako koszt podatkowy VAT należny, jakim obciążył się na przekazaniu (nie ma takiej możliwości, gdy podatnik nie obciążył się VAT przy nieodpłatnym przekazaniu towarów).
Ważne! Od 1 stycznia 2007 r. do kosztów uzyskania przychodów nie mogą być wliczone wydatki poniesione przez podatnika na reprezentację. Kosztem mogą być tylko wydatki reklamowe.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat