| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy coraz rzadziej zadają pytania fiskusowi

Podatnicy coraz rzadziej zadają pytania fiskusowi

O wydanie wiążących interpretacji podatkowych podatnicy występują do organów podatkowych coraz rzadziej. W niektórych województwach pytań jest nawet o 40 proc. mniej niż w latach poprzednich.


Wciągu pierwszych dwóch miesięcy 2007 roku podatnicy złożyli niewiele wniosków do urzędów skarbowych o wydanie interpretacji podatkowych w porównaniu z analogicznym okresem 2005 roku - kiedy wiążące interpretacje zaczęły być wydawane - oraz 2006 roku. Wynika to z sondy przeprowadzonej przez GP w izbach skarbowych.


Z danych Macieja Cichańskiego z Izby Skarbowej w Bydgoszczy wynika, że w 2007 roku urzędy skarbowe województwa kujawsko-pomorskiego odnotowały nieznaczny spadek liczby składanych wniosków o interpretacje podatkowe.


- Przykładowo obecnie do Urzędu Skarbowego w Elblągu wpłynęło około 21 wniosków o wydanie interpretacji.


- W analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 40 - wskazała Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie.


Natomiast Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach stwierdziła, że według stanu na 15 lutego 2007 r. w urzędach skarbowych podlegających Izbie zostało złożonych 118 wniosków o wydanie interpretacji. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba złożonych wniosków jest teraz niższa o około 40 proc. Podobnie jest w innych województwach, choć w niektórych poziom składanych zapytań jest porównywalny do lat poprzednich.


Maleje liczba wniosków


Urzędy notują spadek napływających wniosków, ale rośnie zainteresowanie informacją telefoniczną, w tym Krajową Informacją Podatkową.

- Jeden z ośrodków KIP, tj. ośrodek w Bielsku Białej, w styczniu obsłużył 16 409 połączeń. W większości dotyczyły one zmian w podatkach, jakie weszły w życie z początkiem 2007 roku. Tylko sporadyczne informacje były poświęcone pytaniom związanym z zeznaniami podatkowymi - podkreśliła Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach.


Według informacji zebranych przez Barbarę Szalińską z Izby Skarbowej w Gdańsku, w styczniu i lutym 2007 r. do izby wpływały interpretacje wydawane przez naczelników na wnioski składane w październiku, listopadzie i grudniu 2006 r.


- Naczelnicy urzędów zgodnie z Ordynacją podatkową mają bowiem trzymiesięczny termin od dnia otrzymania wniosku na wydanie postanowienia w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - dodała nasza rozmówczyni.


Wątpliwości z VAT, PIT i CIT


Co do zakresu tematycznego w składanych wnioskach, nadal najwięcej pytań dotyczy VAT, choć coraz więcej wątpliwości podatnicy zgłaszają również w zakresie podatków dochodowych.


W związku ze zmianami podatkowymi, jakie zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. spory odsetek wniosków dotyczy właśnie nowych rozwiązań podatkowych.


- Wyraźnie wzrosła liczba pytań dotyczących podatku dochodowego, mniej jest natomiast pytań dotyczących VAT. Podatnicy często pytają o wykładnię nowo wprowadzonych przepisów prawa podatkowego, które sprawiają trudności interpretacyjne, czego świetnym przykładem jest obowiązująca od 1 stycznia 2007 r. definicja działalności gospodarczej w podatku dochodowym od osób fizycznych - argumentowała Agnieszka Dziura z Izby Skarbowej w Rzeszowie.

W styczniu 2007 r. podatnicy złożyli w urzędach skarbowych województwa podlaskiego 135 wniosków o interpretację.


- Najwięcej z nich dotyczyło PIT-61, VAT-45 oraz CIT-20 - podkreślił Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku.


Braki formalne we wnioskach


Mimo już ponaddwuletniego obowiązywania instytucji wiążących interpretacji podatkowych, podatnicy we wnioskach nadal popełniają błędy.


Agnieszka Jóźwin-Dolata z Izby Skarbowej w Opolu jako najczęściej popełniane błędy przez podatników składających wnioski o wydanie wiążących interpretacji przepisów wymieniła: brak wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, brak oświadczenia, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wnioski są wnoszone przez osobę niebędącą stroną w danej sprawie.


Na podobne uchybienia zwróciła uwagę Małgorzata Komecka z Izby Skarbowej w Szczecinie.


- Najczęstsze braki formalne to: lakoniczne sformułowanie stanu faktycznego, brak własnego stanowiska w sprawie oraz brak oświadczenia, że nie toczy się wobec podatnika postępowanie lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »