Zapłata dopiero po otrzymaniu decyzji
REKLAMA
Mimo że 15 marca minął termin zapłaty pierwszej, kwartalnej raty podatku do nieruchomości, podatnicy - osoby fizyczne, którzy nie otrzymali od organu podatkowego decyzji w tej sprawie, nie muszą płacić podatku.
Zgodnie z art. 6 ust. 7 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) podatek od nieruchomości od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Oznacza to, że w przypadku osób fizycznych, obowiązek zapłaty podatku powstaje dopiero po doręczeniu decyzji wymiarowej. Jednak urząd może spóźnić się z wydaniem i doręczeniem decyzji przed terminem zapłaty pierwszej raty. Tymczasem zgodnie z ustawą podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Podatnik, który nie otrzymał decyzji do 15 marca, nie ma obowiązku zapłaty pierwszej raty w tym terminie. W otrzymanej w późniejszym terminie decyzji urząd określi podatek w rocznej wysokości, z tym że będzie rozłożony na mniej rat w wyższej wysokości.
- Nie ma podstaw, by w przypadku opóźnienia decyzji domniemywać, że urząd nie ma prawa naliczyć podatku za wcześniejszy okres, jeżeli nieruchomość była przedmiotem opodatkowania - twierdzi Piotr Witkowski, radca prawny z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania.
Zwraca jednak uwagę, że podatnik nie będzie musiał płacić odsetek za ten okres.
Z podatkiem od nieruchomości nie należy mylić opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Zgodnie z art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami opłatę tę należy wnosić bez wezwania, z góry na cały rok, do 31 marca. Użytkownik, który o tym zapomni, będzie musiał zapłacić opłatę wraz z odsetkami.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA