reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zapłata dopiero po otrzymaniu decyzji

Zapłata dopiero po otrzymaniu decyzji

Podatnicy, którzy nie otrzymali decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości, na razie nie muszą go płacić. Nie wolno jednak czekać na wezwanie do zapłaty za użytkowanie wieczyste. Termin mija 31 marca.


Mimo że 15 marca minął termin zapłaty pierwszej, kwartalnej raty podatku do nieruchomości, podatnicy - osoby fizyczne, którzy nie otrzymali od organu podatkowego decyzji w tej sprawie, nie muszą płacić podatku.Zgodnie z art. 6 ust. 7 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) podatek od nieruchomości od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Oznacza to, że w przypadku osób fizycznych, obowiązek zapłaty podatku powstaje dopiero po doręczeniu decyzji wymiarowej. Jednak urząd może spóźnić się z wydaniem i doręczeniem decyzji przed terminem zapłaty pierwszej raty. Tymczasem zgodnie z ustawą podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Podatnik, który nie otrzymał decyzji do 15 marca, nie ma obowiązku zapłaty pierwszej raty w tym terminie. W otrzymanej w późniejszym terminie decyzji urząd określi podatek w rocznej wysokości, z tym że będzie rozłożony na mniej rat w wyższej wysokości.- Nie ma podstaw, by w przypadku opóźnienia decyzji domniemywać, że urząd nie ma prawa naliczyć podatku za wcześniejszy okres, jeżeli nieruchomość była przedmiotem opodatkowania - twierdzi Piotr Witkowski, radca prawny z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania.Zwraca jednak uwagę, że podatnik nie będzie musiał płacić odsetek za ten okres.


Z podatkiem od nieruchomości nie należy mylić opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Zgodnie z art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami opłatę tę należy wnosić bez wezwania, z góry na cały rok, do 31 marca. Użytkownik, który o tym zapomni, będzie musiał zapłacić opłatę wraz z odsetkami.Marcin Musiałreklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama