reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł.


Minister finansów Zyta Gilowska twierdzi, że podatek od zysków kapitałowych można by zlikwidować w ciągu 2-3 lat, o ile Unia Europejska nie wprowadzi wspólnego opodatkowania zysków z inwestycji. Od dochodów takich płacimy 19-proc. podatek.


Zdaniem ministra finansów wprowadzony przez premiera Belkę podatek nie jest jakoś wybitnie korzystny dla budżetu, ale mnóstwo uczestników do niego przywykło. Tymczasem z naszych danych wynika, że w ubiegłym roku fiskus mógł zarobić na podatku od zysków kapitałowych niemal 2,5 mld zł.


- Lista obietnic się wydłuża. Resort finansów planuje wprowadzenie dwóch niższych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, obniżenie składek rentowych i sfinansowanie ulg prorodzinnych - mówi Mirosław Barszcz, ekspert z Instytutu Sobieskiego.


Jego zdaniem likwidacja podatku od zysków kapitałowych oznaczałaby dla budżetu istotną obniżkę dochodów.


- Dla gospodarki byłaby korzystna, ale nie wiem, czy jest możliwa - dodaje nasz rozmówca.


Ministerstwo Finansów nie było w stanie nam wyjaśnić, który podatek szefowa resortu ma na myśli. Czy chodzi o cały podatek od zysków kapitałowych, czy też jedynie podatek Belki. Podatek od zysków kapitałowych dotyczy szeroko rozumianych dochodów z inwestycji, np. w papiery wartościowe na giełdzie, lokaty bankowe czy w fundusze inwestycyjne. Przez podatek Belki rozumie się zazwyczaj podatek od zysku z odsetek od depozytów czy oszczędności ulokowanych na przykład w bankach i funduszach. Podatek ten obowiązuje od 2002 roku (do 2004 roku stawka wynosiła 20 proc.). Podatek od zysków ze zbycia papierów wartościowych, zwany podatkiem giełdowym, mamy od 2004 roku.


Likwidację podatku z giełdy oraz podatku Belki deklarował PiS w kampanii wyborczej do parlamentu. Po wygranych wyborach z obietnic tych się jednak wycofał.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama