| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł.


Minister finansów Zyta Gilowska twierdzi, że podatek od zysków kapitałowych można by zlikwidować w ciągu 2-3 lat, o ile Unia Europejska nie wprowadzi wspólnego opodatkowania zysków z inwestycji. Od dochodów takich płacimy 19-proc. podatek.


Zdaniem ministra finansów wprowadzony przez premiera Belkę podatek nie jest jakoś wybitnie korzystny dla budżetu, ale mnóstwo uczestników do niego przywykło. Tymczasem z naszych danych wynika, że w ubiegłym roku fiskus mógł zarobić na podatku od zysków kapitałowych niemal 2,5 mld zł.


- Lista obietnic się wydłuża. Resort finansów planuje wprowadzenie dwóch niższych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, obniżenie składek rentowych i sfinansowanie ulg prorodzinnych - mówi Mirosław Barszcz, ekspert z Instytutu Sobieskiego.


Jego zdaniem likwidacja podatku od zysków kapitałowych oznaczałaby dla budżetu istotną obniżkę dochodów.


- Dla gospodarki byłaby korzystna, ale nie wiem, czy jest możliwa - dodaje nasz rozmówca.


Ministerstwo Finansów nie było w stanie nam wyjaśnić, który podatek szefowa resortu ma na myśli. Czy chodzi o cały podatek od zysków kapitałowych, czy też jedynie podatek Belki. Podatek od zysków kapitałowych dotyczy szeroko rozumianych dochodów z inwestycji, np. w papiery wartościowe na giełdzie, lokaty bankowe czy w fundusze inwestycyjne. Przez podatek Belki rozumie się zazwyczaj podatek od zysku z odsetek od depozytów czy oszczędności ulokowanych na przykład w bankach i funduszach. Podatek ten obowiązuje od 2002 roku (do 2004 roku stawka wynosiła 20 proc.). Podatek od zysków ze zbycia papierów wartościowych, zwany podatkiem giełdowym, mamy od 2004 roku.


Likwidację podatku z giełdy oraz podatku Belki deklarował PiS w kampanii wyborczej do parlamentu. Po wygranych wyborach z obietnic tych się jednak wycofał.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »