Sprzedając działki, trzeba zapłacić VAT
REKLAMA
Między organami podatkowymi a właścicielem nieruchomości powstał spór, czy sprzedaż działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego podlega opodatkowaniu VAT. Chodziło o działkę o powierzchni 12 ha, w skład której wchodziły mniejsze działki. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone były pod zabudowę mieszkaniową. Zdaniem podatnika sprzedaż taka powinna być zwolniona z opodatkowania (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT). Ze stanowiskiem takim nie zgodził się zarówno urząd, jak i izba skarbowa. Zdaniem organów tereny pod zabudowę to takie, których przeznaczenie pod zabudowę określono w planie zagospodarowania przestrzennego.
Podatnik zarzucił w skardze do WSA naruszenie Ordynacji podatkowej i przepisów ustawy o VAT. Zdaniem podatnika działki uwzględnione są jako grunty rolne i są niezabudowane. Pełnomocnik skarżących pytał również, czy grunty rolne mogą być przeznaczone pod zabudowę. Stwierdził ponadto, że podatnicy nie spełniają warunku częstotliwości. Powołał się również na wyroki sądów administracyjnych (I SA/Wr 1254/05 oraz III SA/Wa 3885/06). Uznał, że warunki określone w ustawie o VAT musi spełniać kupujący oraz że fakt nieodrolnienia ma wpływ na cenę gruntów.
WSA po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę. Sąd podkreślił, że na podstawie art. 43 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zdaniem WSA przeznaczenie pod zabudowę należy uznać w momencie, gdy wynika to z planu zagospodarowania przestrzennego. Ponieważ w omawianej sprawie z planu wynikało, że tereny są przeznaczone pod zabudowę, to podatnik powinien odprowadzić również VAT od sprzedaży działek.
Sygn. akt III SA/Wa 4147/06
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat