Do 31 marca firmy mają czas na przygotowanie sprawozdań
REKLAMA
Do końca marca firmy muszą przygotować sprawozdania finansowe. Termin ten dotyczy spółek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. Jeśli spółka nie dotrzyma terminu, grozi jej grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Małgorzata Sobieszek, menedżer w Ernst & Young, przyznaje, że w praktyce nie spotkała się ze stosowaniem tych kar. Zwraca jednak uwagę na istotny szczegół. Jej zdaniem firma nie będzie mogła bez sprawozdania sporządzić deklaracji CIT-8.
- Nie da się sporządzić prawidłowo CIT-8, jeżeli nie ustali się kosztów i przychodów, jakie powinny być wzięte pod uwagę - twierdzi nasza rozmówczyni.
Trudne wyliczenia
Marcin Ciemniewski, doradca podatkowy, menedżer w firmie Ernst & Young, twierdzi, że polski ustawodawca przewidział zbieżność terminów sporządzenia sprawozdania finansowego i złożenia deklaracji rocznej w podatku dochodowym od osób prawnych. W efekcie luty i marzec wiążą się z ogromnym spiętrzeniem zadań dla administracji finansowej spółek. Niedotrzymanie któregokolwiek z terminów obarczone jest sankcją karną dla członków zarządów lub osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe. Szczególnie intensywne muszą być prace w spółkach, które w ciągu roku korzystały z uproszczonej metody ustalania zaliczek na podatek dochodowy i nie monitorowały precyzyjnie kalkulacji podatku w ciągu roku.
Nasz rozmówca podkreśla, że zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami (a więc ustawą o rachunkowości), w sposób zapewniający właściwe określenie dochodu i podatku. Dane zawarte w sprawozdaniu finansowym po uwzględnieniu przewidzianych w ustawie podatkowej różnic (np. kosztów niepodatkowych, kwot rozpoznawanych dla celów podatkowych i rachunkowych jako przychody albo koszty w różnych okresach) powinny umożliwić precyzyjną kalkulację dochodu i podatku.
Rozliczanie kosztów
- Szczególnego znaczenia zaczyna nabierać data sporządzenia sprawozdań finansowych zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o CIT - twierdzi Marcin Ciemniewski.
Wyjaśnia, że art. 15 ust. 4a przewiduje, że koszty poniesione w okresie między zakończeniem roku finansowego a datą sporządzenia sprawozdania finansowego (lub złożenia deklaracji rocznej, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpiło wcześniej) i odnoszące się do przychodów poprzedniego roku, będą uznane podatkowo za koszty tego poprzedniego roku. Wszelkie koszty bezpośrednie, poniesione po dacie sprawozdania, będą już kosztami roku następnego.
Ważne!
Za niezłożenie w terminie deklaracji organowi podatkowemu grozi grzywna. W 2007 roku grzywna za wykroczenie skarbowe może się wahać w granicach od 93,60 do 18 720 zł
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat