Nie potrzeba ewidencji
REKLAMA
Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów m.in. wydatki związane podróżami służbowymi członka zarządu i używaniem prywatnego samochodu na cele spółki. Brakowało jednak ewidencji przebiegu pojazdu. Organy podatkowe nie chciały tego uznać, co wpłynęło na rozliczenie podatku spółki za 1998 rok.
Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który uchylił zaskarżoną decyzję. Co prawda przyznał rację organom podatkowym, że wydatki na wynagrodzenie, ZUS i wpłaty na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie podlegały, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczeniu do kosztów. Jednak nie zgodził się, że na tej samej podstawie można wyłączyć koszty podróży służbowej. W ocenie sądu wydatki na podróże służbowe nie należą do tej samej kategorii. A jako związane z przychodem i działalnością spółki podlegają rozliczeniu na podstawie ogólnej definicji kosztów. Zdaniem sądu, organy podatkowe niesłusznie zakwestionowały też wydatki związane z samochodem prywatnym członka zarządu używanym na cele spółki.
Skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniósł dyrektor izby skarbowej. Zarzucił sądowi błędną interpretację przepisów oraz sprzeczności w uzasadnieniu wyroku. NSA oddalił jednak skargę kasacyjną. Sąd podkreślił, że powodem uchylenia decyzji organu podatkowego była przede wszystkim błędna interpretacja art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy. Przepis nie dotyczył należności z tytułu podróży służbowych, które podlegają rozliczeniu na zasadach ogólnych po powiązaniu z działalnością i przychodem.
Sąd nie dopatrzył się także sprzeczności w argumentacji dotyczącej wydatków związanych z używaniem prywatnego samochodu na cele spółki. NSA zwrócił uwagę, że członkowi zarządu przysługiwał ryczałt, co pociągało za sobą konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Ale przepis mówi o wyłączeniu z kosztów wydatków ponad określony limit. Jeżeli więc nie ma odpowiedniej dokumentacji przebiegu pojazdu, koszty powinny być ograniczone do wysokości wyznaczonej limitem, a nie automatycznie całkowicie wyłączone. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 429/06
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA