Produkcja i posiadanie automatu nie podlega akcyzie
REKLAMA
Zapadł wyrok ważny dla producentów automatów do gier. Skargę do sądu złożyła spółka, która prowadzi działalność w zakresie gier losowych i produkuje automaty zaliczane do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, z których część jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności. Automaty wykorzystywane są przez co najmniej sześć lat, po czym są likwidowane.
Spółka zadała pytanie...
Spółka zwróciła się z zapytaniem do urzędu celnego, czy opodatkowaniu akcyzą będzie podlegać wykorzystywanie produkowanych automatów na potrzeby prowadzonej działalności. Zdaniem spółki wykorzystanie wyprodukowanych automatów nie będzie podlegało akcyzie, ponieważ zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym, za sprzedaż wyrobów akcyzowych ustawa uważa zużycie tych wyrobów. Zużycie należy rozumieć jako czynność dokonaną i nie ma zastosowania do automatów.
...urząd celny nakazał płacić...
Z takim stanowiskiem nie zgodziły się jednak organy podatkowe. Zdaniem naczelnika urzędu celnego, spółka podlega opodatkowaniu, ale nie z tytułu zużycia wyrobów akcyzowych, ale z faktu ich posiadania, zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. W zażaleniu do dyrektora Izby Celnej spółka stwierdziła, że posiadanie jest opodatkowane tylko wtedy, gdy podatek wcześniej nie został zapłacony. Dyrektor izby celnej utrzymał w mocy postanowienie naczelnika UC. Organ odpowiedział także, że w sytuacji spółki nie będzie miał zastosowania art. 4 ust. 2 pkt 9 ustawy. Gdyby uznać, że posiadanie automatów nie podlegało akcyzie, to - zdaniem dyrektora izby celnej - naruszałoby to konstytucyjną zasadę równości opodatkowania.
...WSA uchylił decyzję
W skardze do WSA spółka zarzuciła naruszenie art. 4 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. Podkreśliła, że zgodnie z przepisami opodatkowaniu podlegają podmioty, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu wymienione w art. 4 ust. 1-3. Jeśli jednak chodzi o czynność produkcji, to opodatkowaniu podlegają jedynie wyroby zharmonizowane, a automaty są wyrobami niezharmonizowanymi.
WSA po rozpoznaniu sprawy uchylił decyzję dyrektora izby celnej oraz postanowienie naczelnika urzędu. Sąd podzielił stanowisko skarżącej spółki. Zdaniem sądu, automaty nie podlegały akcyzie, natomiast organy podatkowe zastosowały wykładnię na korzyść fiskusa.
Łukasz Zalewski
OPINIA
Beata Kępka, radca prawny
Wyrok ma duże znaczenie dla podmiotów produkujących na własne potrzeby automaty, w tym ruletki automatyczne (wykorzystywane w salonach gier i kasynach gry) oraz w tzw. niskim hazardzie - automaty o niskich wygranych. Orzeczenie sądu uchyla przyjętą linię organów podatkowych, które nakazywały opodatkowywać produkcję automatów. Natomiast argumentacja organu, że brak opodatkowania z tytułu produkcji faworyzuje te podmioty, jest nadużyciem. Opodatkowanie produkcji - jak chciał organ podatkowy - skutkowałoby zmniejszeniem skali działalności i w efekcie (skutek odwrotny do zamierzonego przez organ) zmniejszeniem płaconych przez te podmioty podatków: od gier oraz dochodowego.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA