REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkcja i posiadanie automatu nie podlega akcyzie

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Opodatkowaniu akcyzą nie podlegają posiadanie i produkcja automatów do gier.


Zapadł wyrok ważny dla producentów automatów do gier. Skargę do sądu złożyła spółka, która prowadzi działalność w zakresie gier losowych i produkuje automaty zaliczane do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, z których część jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności. Automaty wykorzystywane są przez co najmniej sześć lat, po czym są likwidowane.


Spółka zadała pytanie...


Spółka zwróciła się z zapytaniem do urzędu celnego, czy opodatkowaniu akcyzą będzie podlegać wykorzystywanie produkowanych automatów na potrzeby prowadzonej działalności. Zdaniem spółki wykorzystanie wyprodukowanych automatów nie będzie podlegało akcyzie, ponieważ zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym, za sprzedaż wyrobów akcyzowych ustawa uważa zużycie tych wyrobów. Zużycie należy rozumieć jako czynność dokonaną i nie ma zastosowania do automatów.


...urząd celny nakazał płacić...


Z takim stanowiskiem nie zgodziły się jednak organy podatkowe. Zdaniem naczelnika urzędu celnego, spółka podlega opodatkowaniu, ale nie z tytułu zużycia wyrobów akcyzowych, ale z faktu ich posiadania, zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. W zażaleniu do dyrektora Izby Celnej spółka stwierdziła, że posiadanie jest opodatkowane tylko wtedy, gdy podatek wcześniej nie został zapłacony. Dyrektor izby celnej utrzymał w mocy postanowienie naczelnika UC. Organ odpowiedział także, że w sytuacji spółki nie będzie miał zastosowania art. 4 ust. 2 pkt 9 ustawy. Gdyby uznać, że posiadanie automatów nie podlegało akcyzie, to - zdaniem dyrektora izby celnej - naruszałoby to konstytucyjną zasadę równości opodatkowania.


...WSA uchylił decyzję


W skardze do WSA spółka zarzuciła naruszenie art. 4 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. Podkreśliła, że zgodnie z przepisami opodatkowaniu podlegają podmioty, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu wymienione w art. 4 ust. 1-3. Jeśli jednak chodzi o czynność produkcji, to opodatkowaniu podlegają jedynie wyroby zharmonizowane, a automaty są wyrobami niezharmonizowanymi.

WSA po rozpoznaniu sprawy uchylił decyzję dyrektora izby celnej oraz postanowienie naczelnika urzędu. Sąd podzielił stanowisko skarżącej spółki. Zdaniem sądu, automaty nie podlegały akcyzie, natomiast organy podatkowe zastosowały wykładnię na korzyść fiskusa.

Łukasz Zalewski


OPINIA

Beata Kępka, radca prawny

Wyrok ma duże znaczenie dla podmiotów produkujących na własne potrzeby automaty, w tym ruletki automatyczne (wykorzystywane w salonach gier i kasynach gry) oraz w tzw. niskim hazardzie - automaty o niskich wygranych. Orzeczenie sądu uchyla przyjętą linię organów podatkowych, które nakazywały opodatkowywać produkcję automatów. Natomiast argumentacja organu, że brak opodatkowania z tytułu produkcji faworyzuje te podmioty, jest nadużyciem. Opodatkowanie produkcji - jak chciał organ podatkowy - skutkowałoby zmniejszeniem skali działalności i w efekcie (skutek odwrotny do zamierzonego przez organ) zmniejszeniem płaconych przez te podmioty podatków: od gier oraz dochodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA