Koszty pracy. Podatki 2005
REKLAMA
Jak wyjaśnił nam Dariusz Bednarski, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o., od 1 stycznia 2005 r. ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i podatku dochodowym od osób prawnych m.in. niewypłacone lub niepostawione do dyspozycji pracowników wynagrodzenia oraz nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to stosowanie do tych kosztów metody kasowej w zakresie zaliczania tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi do końca 2004 r. zastosowanie miała metoda memoriałowa, w związku z czym koszty miesiąca obciążały wynagrodzenia i składki wypłacane za ten miesiąc, nawet jeżeli faktyczna wypłata następowała w miesiącu następnym (co na marginesie jest zgodne z regulacjami kodeksu pracy).
REKLAMA
– Wydaje się jednak, że ustawodawca nie przewidział, iż zmiana ta przyniesie niekorzystne konsekwencje również dla tych przedsiębiorców, którzy terminowo wypłacają wynagrodzenia i opłacają składki na ubezpieczenia społeczne. Spowoduje to, że w 2005 r., we wskazanej sytuacji, koszty podatkowe zostaną obciążone wynagrodzeniami oraz składkami jedynie za 11 miesięcy, ponieważ pierwszy koszt z tego tytułu pojawi się dopiero w lutym.
Będzie to miało wpływ na zwiększenie podstawy opodatkowania za rok 2005, a problem ujawni się już przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za styczeń, w którym przychodom podatkowym nie będą odpowiadały koszty pracy. Zmianę tę szczególnie dotkliwie odczują przedsiębiorcy, u których koszty pracy stanowią dużą część kosztów działalności – powiedział Dariusz Bednarski.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA