| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za spóźnioną aktualizację VAT-R grozi grzywna

Za spóźnioną aktualizację VAT-R grozi grzywna

Grzywny od 93,60 zł do nawet 18 720 zł grożą podatnikom, którzy spóźnią się z aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.


Podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu deklaracji lub oświadczenia, podlega karze grzywny za wykroczenia skarbowe. Kara ta może być wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przy wynagrodzeniu wynoszącym 936 zł grzywna może wynosić od 93,60 zł do 18 720 zł. Kara taka może zostać nałożona również na podatnika, który spóźnił się z aktualizacją VAT-R.


Nie ma kary bez czynu


Przepisy kodeksu karnego skarbowego (Dz.U. z 1999 r. nr 83, poz. 930 z późn. zm.; dalej k.k.s.) nakładające kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadą - nie ma przestępstwa bez ustawy. Zwrócił na to uwagę Tomasz Rolewicz, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers. Oznacza to, że przewidziane przez kodeks kary można nakładać tylko za czyny precyzyjnie w tym kodeksie wskazane. Artykuł 56 par. 4 przewiduje karę za nieterminowe złożenie deklaracji lub oświadczenia, przy czym należy przez nie rozumieć również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania m.in. zobowiązani są podatnicy.

- Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz jego aktualizacja nie spełniają przesłanek określonych art. 56 par. 4 k.k.s. Nie jest to deklaracja, informacja, oświadczenie czy zeznanie w sensie ścisłym. Przynajmniej nie jest to wprost określone w przepisach o VAT - argumentował Tomasz Rolewicz.

Dodał, że przy takiej ścisłej interpretacji przepisów przewidujących kary za nieterminowe złożenie deklaracji spóźnienie się z aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego VAT nie powinno być karane, choć przepisy są na tyle niejasne, że nie można tego jednoznacznie stwierdzić.

Innego zdania jest Agnieszka Adamczyk, konsultant podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy. Jej zdaniem używane w kodeksie pojęcie deklaracji ma znaczenie nadane przepisami Ordynacji podatkowej. Deklaracją jest zatem zeznanie, wykaz oraz informacja, do której składania zobowiązany jest podatnik na podstawie przepisów prawa podatkowego.

- Zgłoszenie rejestracyjne jest pewnego rodzaju informacją składaną przez podatnika o wykonywaniu przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. Dlatego będzie podlegać sankcjom karnym skarbowym - wskazała Agnieszka Adamczyk.


Należność trzeba uszczuplić


Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik musi zgłosić to naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

- Brak aktualizacji danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, co do zasady, podlega karze na podstawie art. 56 k.k.s. Jednak aby ukarać sprawcę na podstawie tego przepisu, musi dojść do uszczuplenia należności podatkowych - uważa Zbigniew Deptuła, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young.

Nie zmienia to jednak faktu, że organy próbują nakładać na podatników grzywny na podstawie innych przepisów. Liczą na to, że podatnicy, mając do wyboru z jednej strony narażenie się swojemu urzędowi poprzez kwestionowanie kary, a z drugiej zapłacenie kilkusetzłotowej grzywny, często wybiorą to drugie.

- Na takie praktyki, które naruszają zaufanie do organów administracji publicznej, nie powinno być jednak przyzwolenia - podkreślił nasz rozmówca.


7 dni ma podatnik na aktualizację danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. Termin ten liczony jest od dnia zaistnienia zmiany


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »