reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za spóźnioną aktualizację VAT-R grozi grzywna

Za spóźnioną aktualizację VAT-R grozi grzywna

Grzywny od 93,60 zł do nawet 18 720 zł grożą podatnikom, którzy spóźnią się z aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.


Podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu deklaracji lub oświadczenia, podlega karze grzywny za wykroczenia skarbowe. Kara ta może być wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przy wynagrodzeniu wynoszącym 936 zł grzywna może wynosić od 93,60 zł do 18 720 zł. Kara taka może zostać nałożona również na podatnika, który spóźnił się z aktualizacją VAT-R.


Nie ma kary bez czynu


Przepisy kodeksu karnego skarbowego (Dz.U. z 1999 r. nr 83, poz. 930 z późn. zm.; dalej k.k.s.) nakładające kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadą - nie ma przestępstwa bez ustawy. Zwrócił na to uwagę Tomasz Rolewicz, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers. Oznacza to, że przewidziane przez kodeks kary można nakładać tylko za czyny precyzyjnie w tym kodeksie wskazane. Artykuł 56 par. 4 przewiduje karę za nieterminowe złożenie deklaracji lub oświadczenia, przy czym należy przez nie rozumieć również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania m.in. zobowiązani są podatnicy.

- Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz jego aktualizacja nie spełniają przesłanek określonych art. 56 par. 4 k.k.s. Nie jest to deklaracja, informacja, oświadczenie czy zeznanie w sensie ścisłym. Przynajmniej nie jest to wprost określone w przepisach o VAT - argumentował Tomasz Rolewicz.

Dodał, że przy takiej ścisłej interpretacji przepisów przewidujących kary za nieterminowe złożenie deklaracji spóźnienie się z aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego VAT nie powinno być karane, choć przepisy są na tyle niejasne, że nie można tego jednoznacznie stwierdzić.

Innego zdania jest Agnieszka Adamczyk, konsultant podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy. Jej zdaniem używane w kodeksie pojęcie deklaracji ma znaczenie nadane przepisami Ordynacji podatkowej. Deklaracją jest zatem zeznanie, wykaz oraz informacja, do której składania zobowiązany jest podatnik na podstawie przepisów prawa podatkowego.

- Zgłoszenie rejestracyjne jest pewnego rodzaju informacją składaną przez podatnika o wykonywaniu przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. Dlatego będzie podlegać sankcjom karnym skarbowym - wskazała Agnieszka Adamczyk.


Należność trzeba uszczuplić


Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik musi zgłosić to naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

- Brak aktualizacji danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, co do zasady, podlega karze na podstawie art. 56 k.k.s. Jednak aby ukarać sprawcę na podstawie tego przepisu, musi dojść do uszczuplenia należności podatkowych - uważa Zbigniew Deptuła, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young.

Nie zmienia to jednak faktu, że organy próbują nakładać na podatników grzywny na podstawie innych przepisów. Liczą na to, że podatnicy, mając do wyboru z jednej strony narażenie się swojemu urzędowi poprzez kwestionowanie kary, a z drugiej zapłacenie kilkusetzłotowej grzywny, często wybiorą to drugie.

- Na takie praktyki, które naruszają zaufanie do organów administracji publicznej, nie powinno być jednak przyzwolenia - podkreślił nasz rozmówca.


7 dni ma podatnik na aktualizację danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. Termin ten liczony jest od dnia zaistnienia zmiany


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama