REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał rozstrzygnie spór doradców z księgowymi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Dziś Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy księgowi mogą sporządzać deklaracje i zeznania. Krajowa Rada Doradców Podatkowych twierdzi, że jest to przepis niekonstytucyjny. Ministerstwo Finansów planuje już kolejne zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym.


Od dzisiejszej decyzji Trybunału Konstytucyjnego zależy, czy osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą mogły dalej wykonywać niektóre czynności doradztwa podatkowego. Chodzi o to, czy księgowi mają prawo prowadzić, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych oraz udzielać im pomocy w tym zakresie. Ponadto księgowi mogą sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe podatników i udzielać im pomocy. Przepisy uchwalone przez parlament w grudniu 2004 r. od początku budziły kontrowersje wśród doradców podatkowych.


Nierówna konkurencja


Jak tłumaczył resort finansów oraz posłowie, nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym w 2004 roku spowodowana była chęcią poszerzenia podmiotów uprawnionych do sporządzania ewidencji podatkowych oraz wypełniania zeznań i deklaracji podatników. Zmiany w konsekwencji miały prowadzić do obniżenia cen usług doradztwa podatkowego oraz otwarcia korporacji. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) prof. Witold Modzelewski podkreślał już wtedy, że ustawa przed nowelizacją nie odbierała nikomu uprawnień do składania deklaracji. Zdaniem doradców, nowelizacja nie przyznała - wbrew twierdzeniom resortu i posłów - uprawnień księgowym w zakresie prostych czynności, ale wręcz odwrotnie. Księgowi nie mogą jedynie udzielać porad i opinii oraz reprezentować podatników przed sądami administracyjnymi. Zmiany, których dokonano w 2004 roku, oznaczały więc nierówną konkurencję na rynku między księgowymi a doradcami.

Jak powiedział Gazecie Prawnej Dariusz M. Malinowski z KRDP, nowelizacja niemalże zrównała uprawnienia osób prowadzących usługowo księgi rachunkowe z doradcami podatkowymi, czyli dwóch grup zawodowych, które mają rozbieżne obowiązki i ograniczenia dotyczące wykonywania zawodu. Doradcy wskazują, że księgowi mają możliwość reklamowania swoich usług oraz mniejsze obowiązki związane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, zatem nie muszą wypełniać wymogów takich jak inne zawody zaufania publicznego, czyli adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi.

- Konkurencja jest więc zaburzona - stwierdził Dariusz M. Malinowski.

Od tego, co orzeknie Trybunał, zależy sytuacja na rynku. Może ją również zmienić planowana przez Ministerstwo Finansów kolejna nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym.


Resort chce zmian


Ministerstwo Finansów twierdzi, że obecne prace znajdują się we wstępnej fazie i trudno określić, jakie to będą propozycje. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Gazeta Prawna, wynika, że resort m.in. chce: zwiększenia nadzoru nad korporacją doradców, nadać osobowość prawną regionalnym oddziałom Krajowej Izby Doradców Podatkowych i wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących komisji egzaminacyjnej doradztwa podatkowego. W przypadku komisji chodzi o doprecyzowanie, czy KRDP musi podać ministrowi finansów dwudziestu kandydatów do komisji, czy większą liczbę, aby minister mógł wybierać. Resort rozważa też wprowadzenie możliwości zmiany składu komisji w trakcie kadencji. Obecnie nie ma takiej możliwości. Niewykluczone jest też zwiększenie uprawnień przewodniczącego komisji.

Większy nadzór nad korporacją resort chciałby osiągnąć poprzez wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym KRDP miałaby obowiązek wykonania prac zleconych przez ministerstwo na mocy decyzji administracyjnej.

Zmieniona miałaby być również struktura korporacji doradców. Nadanie osobowości prawnej regionom KIDP oznaczałoby zmniejszenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz zwiększenie roli oddziałów poprzez większy wpływ na decyzję rady. Niewykluczone, że przewodniczący oddziałów byliby automatycznie członkami KRDP. Pomysł ten dyskutowany jest również w samej korporacji.


Propozycje korporacji


Wśród doradców podatkowych także pojawiają się propozycje zmian. Jak tłumaczył Gazecie Prawnej Zbigniew Błaszczyk, wiceprzewodniczący KRDP, nie ma jednak obecnie oficjalnego stanowiska Rady. Wśród propozycji znalazł się temat dotyczący usamodzielnienia oddziałów regionalnych KIDP przez nadanie im samodzielności prawnej. Zdaniem naszego rozmówcy, za decentralizacją przemawiają: organizacja szkoleń, którą obecnie przeprowadzają oddziały, możliwość lepszego wykorzystania pieniędzy przez struktury lokalne oraz integracja środowisk w regionach.

- Interpretacje urzędów i sądów w Polsce są często tak rozbieżne, że integracja regionalna i wzajemne rozwiązywanie problemów są bardziej celowe niż na szczeblu centralnym - powiedział Zbigniew Błaszczyk.

Kolejnym tematem dyskutowanym przez doradców jest brak możliwości zatrudniania doradców podatkowych na podstawie umowy o pracę.

- Burmistrzowi łatwiej byłoby wygospodarować ćwierć etatu dla doradcy podatkowego, niż korzystać z jego usług za każdym razem, gdy jest taka potrzeba, organizując przetarg czy negocjacje celem wyłonienia doradcy - stwierdził nasz rozmówca.

Dodał, że w obecnej ustawie o doradztwie niedookreślony jest przepis dotyczący udziału doradców podatkowych w zarządach spółek kapitałowych. Jego zdaniem doradcy mają doskonałe predyspozycje, aby pełnić funkcje np. wiceprezesa ds. finansowych w zarządach spółek.

Doradcy dyskutują też o celowości zakazu reklamy. Pojawiają się głosy, że możliwe byłoby dopuszczenie pewnych ograniczonych form reklamy z zachowaniem istniejących ograniczeń dotyczących treści uznawanych za informację. Zwiększyłoby to możliwości służenia przez doradców podatkowych społeczeństwu.

Wszystkie te propozycje oznaczają, że w najbliższym czasie wykonywanie zawodu doradcy podatkowego odbywać się będzie na nowych zasadach oraz inaczej zostanie zorganizowany rynek księgowych i doradców.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Jak doszło do uchwalenia kontrowersyjnych zmian w ustawie o doradztwie podatkowym




Szersza perspektywa


UNIA


Doradztwo podatkowe w krajach Unii Europejskiej jest zróżnicowane. Na przykład w Niemczech istnieje podział na doradców podatkowych, księgowych oraz doradców o niepełnych uprawnieniach. Ci ostatni posiadają uprawnienia do rozliczania osób fizycznych w zakresie dochodów ze stosunku pracy. Księgowy, który prowadzi księgi handlowe, nie może podpisywać deklaracji podatkowych. W przypadku gdy księgowy zrobi bilans, udaje się do doradcy podatkowego, który sporządza roczne deklaracje podatkowe. Niemcy mają jednak zamiar zliberalizować rynek doradztwa podatkowego poprzez przyznanie księgowym większych uprawnień. Doradcy podatkowi mają jednak silniejszą pozycję niż adwokaci. Również w Czechach doradcy mają silną pozycję na rynku. Sporządzenie deklaracji przez doradcę uprawnia do jej złożenia w urzędzie w późniejszym terminie.


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA