reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik musi wyjawić majątek

Podatnik musi wyjawić majątek

Wpisu zastawu skarbowego na podstawie złożonej deklaracji nie można dokonać wcześniej niż po 14 dniach od upływu terminu płatności zobowiązania podatkowego.


Jedną z form zabezpieczania należności podatkowych jest zastaw skarbowy. Przysługuje on Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych na skutek doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania, a także z tytułu zaległości podatkowych stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.


- Przedmiotem zastawu skarbowego mogą być rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe będące własnością podatnika lub stanowiące współwłasność łączną podatnika i jego małżonka, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 10,4 tys. zł - mówi Anna Łuszcz, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio Lex).


Dodaje, że przepisy wykluczają możliwość ustanowienia zastawu na rzeczach lub prawach majątkowych niepodlegających egzekucji oraz mogących być przedmiotem hipoteki. Zastaw skarbowy można ustanowić nie tylko na rzeczach i prawach podatnika, ale również na rzeczach i prawach majątkowych płatnika, inkasenta, następców prawnych oraz osób trzecich odpowiadających za zaległości podatkowe.


Do ustanowienia zastawu skarbowego niezbędne jest dokonanie wpisu w rejestrze zastawów, prowadzonym przez naczelników urzędów skarbowych. Organ podatkowy, ustanawiając zastaw, dokonuje spisu wszystkich rzeczy ruchomych oraz praw majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu. Na podatniku ciąży obowiązek ujawnienia majątku. W tym celu składa on oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.


- Wpis zastawu skarbowego do rejestru dokonywany jest na podstawie doręczonej decyzji, jak również złożonej deklaracji, jeżeli wykazane w niej zobowiązanie podatkowe nie zostało wykonane, z tym że wpis zastawu skarbowego na podstawie deklaracji nie może być dokonany wcześniej niż po 14 dniach od upływu terminu płatności zobowiązania podatkowego - mówi Anna Łuszcz.


Zastaw skarbowy wygasa z chwilą wygaśnięcia zobowiązania podatkowego albo z dniem wykreślenia wpisu z rejestru zastawów skarbowych czy też z dniem egzekucji sprzedaży przedmiotu zastawu.

- Zarówno o wpisie do rejestru zastawów, jak i o wykreśleniu z tego rejestru naczelnik urzędu skarbowego zobowiązany jest powiadomić zastawcę - podsumowuje Anna Łuszcz.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama