Podatnik musi wyjawić majątek
REKLAMA
Jedną z form zabezpieczania należności podatkowych jest zastaw skarbowy. Przysługuje on Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych na skutek doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania, a także z tytułu zaległości podatkowych stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.
- Przedmiotem zastawu skarbowego mogą być rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe będące własnością podatnika lub stanowiące współwłasność łączną podatnika i jego małżonka, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 10,4 tys. zł - mówi Anna Łuszcz, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio Lex).
Dodaje, że przepisy wykluczają możliwość ustanowienia zastawu na rzeczach lub prawach majątkowych niepodlegających egzekucji oraz mogących być przedmiotem hipoteki. Zastaw skarbowy można ustanowić nie tylko na rzeczach i prawach podatnika, ale również na rzeczach i prawach majątkowych płatnika, inkasenta, następców prawnych oraz osób trzecich odpowiadających za zaległości podatkowe.
Do ustanowienia zastawu skarbowego niezbędne jest dokonanie wpisu w rejestrze zastawów, prowadzonym przez naczelników urzędów skarbowych. Organ podatkowy, ustanawiając zastaw, dokonuje spisu wszystkich rzeczy ruchomych oraz praw majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu. Na podatniku ciąży obowiązek ujawnienia majątku. W tym celu składa on oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
- Wpis zastawu skarbowego do rejestru dokonywany jest na podstawie doręczonej decyzji, jak również złożonej deklaracji, jeżeli wykazane w niej zobowiązanie podatkowe nie zostało wykonane, z tym że wpis zastawu skarbowego na podstawie deklaracji nie może być dokonany wcześniej niż po 14 dniach od upływu terminu płatności zobowiązania podatkowego - mówi Anna Łuszcz.
Zastaw skarbowy wygasa z chwilą wygaśnięcia zobowiązania podatkowego albo z dniem wykreślenia wpisu z rejestru zastawów skarbowych czy też z dniem egzekucji sprzedaży przedmiotu zastawu.
- Zarówno o wpisie do rejestru zastawów, jak i o wykreśleniu z tego rejestru naczelnik urzędu skarbowego zobowiązany jest powiadomić zastawcę - podsumowuje Anna Łuszcz.
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA