| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umorzenie kredytu oznacza powstanie przychodu

Umorzenie kredytu oznacza powstanie przychodu

U osoby fizycznej, której umorzono kredyt lub pożyczkę, powstaje przychód. Podmiot, który dokonał takiego umorzenia, powinien wystawić formularz PIT-8C.


Bank umorzył kredyt osobie fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Organy podatkowe uznały, że powstał w ten sposób tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Zdaniem organów wiąże się to z obowiązkiem wystawienia PIT-8C przez bank. Bank nie zgodził się z tym, wskazując, że nie pozostawił podatnikowi do dyspozycji środków pieniężnych. Powołał się też na art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą rozliczają przychód z umorzenia lub przeda- wnienia kredytów. Wywiódł na tej podstawie, że u pozostałych osób (nieprowadzących działalności) nie zalicza się on do przychodów z innych źródeł.


Pełnomocnik banku stwierdził również, że art. 42a ustawy o PIT uzależnia wystawienie informacji PIT-8C od spełnienia świadczenia, które jest przejawem aktywności dłużnika. Poddawał w wątpliwość, czy przy umorzeniu kredytu dochodzi do świadczenia przez bank. Sprawa trafiła do gdańskiego WSA.


Sąd oddalił skargę. Wyjaśnił, że przy umorzeniu lub przedawnieniu kredytu należność staje się trwałym przysporzeniem w majątku beneficjenta. Nie zgodził się, że świadczenie w prawie podatkowym musi się wiązać z aktywnością strony umowy. Analiza art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT, uznającego za przychód również wartość umorzonych zobowiązań, świadczy, że interpretacja organów była prawidłowa. Nie nastąpiło takie zróżnicowanie regulacji, by u osób fizycznych, niebędących przedsiębiorcami, nie powstawał przychód.


Sygn. akt I SA/Gd 179/06


MIROSŁAW KAŹMIERSKI

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »