Umorzenie kredytu oznacza powstanie przychodu
REKLAMA
Bank umorzył kredyt osobie fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Organy podatkowe uznały, że powstał w ten sposób tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Zdaniem organów wiąże się to z obowiązkiem wystawienia PIT-8C przez bank. Bank nie zgodził się z tym, wskazując, że nie pozostawił podatnikowi do dyspozycji środków pieniężnych. Powołał się też na art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą rozliczają przychód z umorzenia lub przeda- wnienia kredytów. Wywiódł na tej podstawie, że u pozostałych osób (nieprowadzących działalności) nie zalicza się on do przychodów z innych źródeł.
Pełnomocnik banku stwierdził również, że art. 42a ustawy o PIT uzależnia wystawienie informacji PIT-8C od spełnienia świadczenia, które jest przejawem aktywności dłużnika. Poddawał w wątpliwość, czy przy umorzeniu kredytu dochodzi do świadczenia przez bank. Sprawa trafiła do gdańskiego WSA.
Sąd oddalił skargę. Wyjaśnił, że przy umorzeniu lub przedawnieniu kredytu należność staje się trwałym przysporzeniem w majątku beneficjenta. Nie zgodził się, że świadczenie w prawie podatkowym musi się wiązać z aktywnością strony umowy. Analiza art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT, uznającego za przychód również wartość umorzonych zobowiązań, świadczy, że interpretacja organów była prawidłowa. Nie nastąpiło takie zróżnicowanie regulacji, by u osób fizycznych, niebędących przedsiębiorcami, nie powstawał przychód.
Sygn. akt I SA/Gd 179/06
MIROSŁAW KAŹMIERSKI
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA