| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wytłumaczymy się z podatku od dywidend

Wytłumaczymy się z podatku od dywidend

Komisja Europejska żąda od Polski informacji w sprawie opodatkowania dywidend i odsetek wypłacanych zagranicznym funduszom emerytalnym. Na odpowiedź mamy dwa miesiące.


Komisja Europejska 7 maja zażądała od dziewięciu państw członkowskich: Polski, Czech, Danii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Portugalii, Słowenii i Szwecji udzielenia informacji w sprawie obowiązujących w tych państwach przepisów podatkowych dyskryminujących podatników wypłacających zagranicznym funduszom emerytalnym dywidendy i odsetki. Wymienione państwa na odpowiedź mają dwa miesiące.


Wyższy podatek dla zagranicznych funduszy


Komisja Europejska przypomniała, że wyższy poziom opodatkowania zagranicznych funduszy emerytalnych może być wynikiem nakładania podatków pobieranych u źródła od wypłat z tytułu dywidend i odsetek. Większość państw UE zwolniła krajowe fundusze emerytalne z podatków od przedsiębiorstw i/lub podatków dochodowych. Ponadto wprowadziły one często także zwolnienie z podatków źródłowych dywidend i odsetek wypłacanych krajowym funduszom emerytalnym. Jeżeli takie zwolnienie nie istnieje, państwa członkowskie stosują zwykle procedurę zwrotu, zgodnie z którą fundusz emerytalny zwraca się o zwrot podatku pobieranego u źródła. Jednak zagraniczne fundusze emerytalne mogą nie zostać dopuszczone do zwolnienia z podatku źródłowego lub do procedury zwrotu. W związku z tym państwo, w którym przypadają płatności, nakłada wyższe podatki na odsetki lub dywidendy wypłacane funduszom zagranicznym, niż w przypadku wypłat na rzecz funduszy krajowych.


Ograniczenie swobody przepływu kapitału


Jeżeli państwo członkowskie nakłada wyższy podatek na zagraniczne fundusze emerytalne, może zniechęcić je do inwestowania w danym państwie. Wyższy poziom opodatkowania zagranicznych funduszy emerytalnych może stanowić więc ograniczenie swobodnego przepływu kapitału, chronionego art. 56 Traktatu WE i art. 40 porozumienia Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Komisja uznała takie ograniczenie za nieuzasadnione.


Jednocześnie KE podkreśla, że wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Denkavit (C170/05) z 14 grudnia 2006 r. w sprawie dywidend wypłacanych na rzecz podmiotów zagranicznych wydaje się potwierdzać, że wyższy poziom opodatkowania wypłat z tytułu dywidend i odsetek przekazywanych za granicę jest sprzeczny ze swobodami określonymi w Traktacie.


W następstwie otrzymanych skarg obecnie Komisja analizuje sytuację w innych państwach członkowskich. Może to doprowadzić do wszczęcia kolejnych postępowań w sprawie naruszenia przepisów.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »