reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą spory o VAT od aportu

Będą spory o VAT od aportu

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku - wyjaśnił minister finansów w interpretacji z 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-13/EK/2006 /AP-7828/7789).


Z czego wynikają problemy z odliczaniem VAT, których dotyczy stanowisko MF?


- Podstawowym źródłem problemów z odliczaniem VAT związanego z zakupem składników majątkowych wnoszonych jest zwolnienie przewidziane dla aportów określone w rozporządzeniu do ustawy o VAT. Jego wprowadzenie w kontekście regulacji VI Dyrektywy o VAT (obecnie Dyrektywy 2006/112 /WE) budzi poważne zastrzeżenia. A w treści wydanej interpretacji MF wydaje się tego problemu nie dostrzegać.

To właśnie kontrowersyjne zwolnienie z VAT aportów może rodzić niekorzystne dla podatników skutki w przypadku transferu składników majątkowych wykorzystywanych przed i po aporcie do czynności opodatkowanych. Jednak można - i należy - je eliminować w drodze odpowiedniej, prowspólnotowej wykładni przepisów polskiej ustawy o VAT. Jest to możliwe zarówno w odniesieniu do środków trwałych, jak i innych towarów.


Ale chyba do tej pory w większości przypadków organy podatkowe stosowały właśnie taką interpretację?


- Tak. Co więcej, np. pogląd o neutralności aportu dla prawa do odliczenia VAT od towarów handlowych - i to z powołaniem się na konieczność wykładni prowspólnotowej, zasadę neutralności i orzecznictwo ETS - zaprezentował jeszcze na gruncie przepisów ustawy o VAT obowiązującej przed akcesją Polski do UE Naczelny Sąd Administracyjny. Wystarczy przypomnieć wyrok z 7 czerwca 2004 r. (sygn. akt FSK 87/04; niepublikowany).

Zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego trzy lata po przystąpieniu Polski do UE stanowisko prezentowane przez Ministerstwo Finansów ewoluuje w kierunku sprzecznym z duchem regulacji wspólnotowych i zasadą neutralności.

Można jedynie przypuszczać, że pozostaje to w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 21 lutego 2007 r. (sygn. akt I SA Łd 1948/06; niepublikowany), który opowiedział się za obowiązkiem korekty podatku naliczonego w przypadku aportu składników majątkowych zwolnionych z VAT.


Co ministerialna interpretacja będzie oznaczać w praktyce?


- Chociaż interpretacja MF formalnie nie wiąże organów podatkowych, to w założeniu ma służyć ujednoliceniu stosowanej przez nie praktyki. Niestety, można obawiać się tego, że nawet w braku takiego obowiązku, organy podatkowe - poprzednio w większości akceptujące neutralność aportu dla odliczenia VAT naliczonego - będą ją stosowały.

A to oznacza nieuchronne spory z podatnikami, którzy na pewno łatwo nie pogodzą się z tą interpretacją. Ostatecznie spór znajdzie zapewne rozstrzygnięcie przed NSA, a podatnicy mają poważne argumenty, aby spór zakończył się po ich myśli.


Notowała Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama