REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą spory o VAT od aportu

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku - wyjaśnił minister finansów w interpretacji z 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-13/EK/2006 /AP-7828/7789).


Z czego wynikają problemy z odliczaniem VAT, których dotyczy stanowisko MF?


- Podstawowym źródłem problemów z odliczaniem VAT związanego z zakupem składników majątkowych wnoszonych jest zwolnienie przewidziane dla aportów określone w rozporządzeniu do ustawy o VAT. Jego wprowadzenie w kontekście regulacji VI Dyrektywy o VAT (obecnie Dyrektywy 2006/112 /WE) budzi poważne zastrzeżenia. A w treści wydanej interpretacji MF wydaje się tego problemu nie dostrzegać.

To właśnie kontrowersyjne zwolnienie z VAT aportów może rodzić niekorzystne dla podatników skutki w przypadku transferu składników majątkowych wykorzystywanych przed i po aporcie do czynności opodatkowanych. Jednak można - i należy - je eliminować w drodze odpowiedniej, prowspólnotowej wykładni przepisów polskiej ustawy o VAT. Jest to możliwe zarówno w odniesieniu do środków trwałych, jak i innych towarów.


Ale chyba do tej pory w większości przypadków organy podatkowe stosowały właśnie taką interpretację?


- Tak. Co więcej, np. pogląd o neutralności aportu dla prawa do odliczenia VAT od towarów handlowych - i to z powołaniem się na konieczność wykładni prowspólnotowej, zasadę neutralności i orzecznictwo ETS - zaprezentował jeszcze na gruncie przepisów ustawy o VAT obowiązującej przed akcesją Polski do UE Naczelny Sąd Administracyjny. Wystarczy przypomnieć wyrok z 7 czerwca 2004 r. (sygn. akt FSK 87/04; niepublikowany).

Zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego trzy lata po przystąpieniu Polski do UE stanowisko prezentowane przez Ministerstwo Finansów ewoluuje w kierunku sprzecznym z duchem regulacji wspólnotowych i zasadą neutralności.

Można jedynie przypuszczać, że pozostaje to w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 21 lutego 2007 r. (sygn. akt I SA Łd 1948/06; niepublikowany), który opowiedział się za obowiązkiem korekty podatku naliczonego w przypadku aportu składników majątkowych zwolnionych z VAT.


Co ministerialna interpretacja będzie oznaczać w praktyce?


- Chociaż interpretacja MF formalnie nie wiąże organów podatkowych, to w założeniu ma służyć ujednoliceniu stosowanej przez nie praktyki. Niestety, można obawiać się tego, że nawet w braku takiego obowiązku, organy podatkowe - poprzednio w większości akceptujące neutralność aportu dla odliczenia VAT naliczonego - będą ją stosowały.

A to oznacza nieuchronne spory z podatnikami, którzy na pewno łatwo nie pogodzą się z tą interpretacją. Ostatecznie spór znajdzie zapewne rozstrzygnięcie przed NSA, a podatnicy mają poważne argumenty, aby spór zakończył się po ich myśli.


Notowała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA