Będą spory o VAT od aportu
REKLAMA
Z czego wynikają problemy z odliczaniem VAT, których dotyczy stanowisko MF?
- Podstawowym źródłem problemów z odliczaniem VAT związanego z zakupem składników majątkowych wnoszonych jest zwolnienie przewidziane dla aportów określone w rozporządzeniu do ustawy o VAT. Jego wprowadzenie w kontekście regulacji VI Dyrektywy o VAT (obecnie Dyrektywy 2006/112 /WE) budzi poważne zastrzeżenia. A w treści wydanej interpretacji MF wydaje się tego problemu nie dostrzegać.
To właśnie kontrowersyjne zwolnienie z VAT aportów może rodzić niekorzystne dla podatników skutki w przypadku transferu składników majątkowych wykorzystywanych przed i po aporcie do czynności opodatkowanych. Jednak można - i należy - je eliminować w drodze odpowiedniej, prowspólnotowej wykładni przepisów polskiej ustawy o VAT. Jest to możliwe zarówno w odniesieniu do środków trwałych, jak i innych towarów.
Ale chyba do tej pory w większości przypadków organy podatkowe stosowały właśnie taką interpretację?
- Tak. Co więcej, np. pogląd o neutralności aportu dla prawa do odliczenia VAT od towarów handlowych - i to z powołaniem się na konieczność wykładni prowspólnotowej, zasadę neutralności i orzecznictwo ETS - zaprezentował jeszcze na gruncie przepisów ustawy o VAT obowiązującej przed akcesją Polski do UE Naczelny Sąd Administracyjny. Wystarczy przypomnieć wyrok z 7 czerwca 2004 r. (sygn. akt FSK 87/04; niepublikowany).
Zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego trzy lata po przystąpieniu Polski do UE stanowisko prezentowane przez Ministerstwo Finansów ewoluuje w kierunku sprzecznym z duchem regulacji wspólnotowych i zasadą neutralności.
Można jedynie przypuszczać, że pozostaje to w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 21 lutego 2007 r. (sygn. akt I SA Łd 1948/06; niepublikowany), który opowiedział się za obowiązkiem korekty podatku naliczonego w przypadku aportu składników majątkowych zwolnionych z VAT.
Co ministerialna interpretacja będzie oznaczać w praktyce?
- Chociaż interpretacja MF formalnie nie wiąże organów podatkowych, to w założeniu ma służyć ujednoliceniu stosowanej przez nie praktyki. Niestety, można obawiać się tego, że nawet w braku takiego obowiązku, organy podatkowe - poprzednio w większości akceptujące neutralność aportu dla odliczenia VAT naliczonego - będą ją stosowały.
A to oznacza nieuchronne spory z podatnikami, którzy na pewno łatwo nie pogodzą się z tą interpretacją. Ostatecznie spór znajdzie zapewne rozstrzygnięcie przed NSA, a podatnicy mają poważne argumenty, aby spór zakończył się po ich myśli.
Notowała Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat