NIP - jednolita wersja ustawy
Ukazał się długo oczekiwany przez podatników tekst jednolity ustawy o NIP. Dzięki temu korzystanie z przepisów o rejestracji podatkowej będzie dużo łatwiejsze.
Ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników reguluje zasady dokonywania rejestracji podatkowej, czyli zgłoszeń identyfikacyjnych, skutkiem których jest nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP), a także aktualizacji danych objętych takim zgłoszeniem.
Tekst pierwotny ustawy został opublikowany w Dz.U. z 1995 r. Nr 142, poz. 702. Od tamtej pory ustawa była jednak nowelizowana 16 razy. Spowodowało to, że korzystanie z tej stosunkowo krótkiej, jak na nasze warunki, ustawy (liczy zaledwie 23 dość jednak rozbudowane artykuły) stawało się wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza że wiele zmian wprowadzonych w ustawie o NIP wynika z przepisów ustaw niepodatkowych.
Obwieszczenie marszałka Sejmu o ogłoszeniu tekstu jednolitego ustawy o NIP ukazało się w Dzienniku Ustaw z br. Nr 269, poz. 2681. Tekst jednolity ustawy stanowi załącznik do obwieszczenia. Tekst nie obejmuje jednak wszystkich przepisów. Co zrozumiałe, poza nim znalazły się m.in. te zmiany, które wejdą w życie dopiero za jakiś czas (niektóre z przepisów oczekujących na wejście w życie zaczną obowiązywać dopiero w 2007 r.). Przepisy te zostały jednak zgromadzone w treści obwieszczenia o ogłoszeniu tekstu jednolitego ustawy. Ich odnalezienie będzie teraz zatem dość proste.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: