| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie trzeba zgody naczelnika urzędu

Nie trzeba zgody naczelnika urzędu

Zapłata spadkobiercom długu przez dłużników spadkodawcy nie wymaga już zgody naczelnika urzędu skarbowego.


Nowelizacja przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn wprowadziła istotne zmiany również do art. 19 tej ustawy. Dotyczą one zakresu obowiązków dłużników, którzy spłacają spadkobiercom dług zaciągnięty u spadkodawcy bądź dokonują wypłat na rzecz zapisobierców, osób uprawnionych na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci do wierzytelności z tytułu wkładu oszczędnościowego, osób uprawnionych do wierzytelności z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa otwartego funduszu inwestycyjnego (także specjalistycznego) na podstawie dyspozycji uczestnika tych funduszy na wypadek śmierci.


Dokonanie tego rodzaju wypłat niezależnie od ich wysokości nie wymaga obecnie zgody naczelnika urzędu skarbowego. Dłużnik ma jednak obowiązek poinformować o dokonanej spłacie długu lub dokonanych wypłatach naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania wierzyciela (spadkobiercy lub osoby uprawnionej do wypłaty). Informacja taka powinna być przekazana w ciągu 14 dni od daty spełnienia przez dłużnika świadczenia. Obowiązek dotyczy wszelkich kategorii dłużników, zarówno osób prawnych, jak i fizycznych.


Ponadto przepis art. 19 ust. 4 ustawy rozciągnął ten obowiązek informacyjny również na spadkobierców dokonujących wypłat należności przypadających z tytułu zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego, jeśli następuje to w formie gotówkowej.


Nowelizacja art. 19 zniosła również, odnoszący się do osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, obowiązek potrącenia podatku przy spłacie na rzecz spadkobiercy długu zaciągniętego u spadkodawcy. Podmioty te są zatem zobowiązane jedynie ogólnym wymogiem poinformowania organu podatkowego o dokonanych spłatach na podstawie ust. 1 art. 19 ustawy o podatku od spadków i darowizn.


Jolanta Nowak

Izba Skarbowa w Poznaniu

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »