| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Różnice kursowe są kosztem lub przychodem

Różnice kursowe są kosztem lub przychodem

Różnice kursowe powstałe w wyniku ewidencji transakcji z kontrahentami zagranicznymi zalicza się odpowiednio do przychodów i kosztów finansowych.


Spółka, która przeprowadza transakcje z kontrahentami zagranicznymi w walutach obcych w księgach rachunkowych, musi je ewidencjonować w polskich złotych.


Sposób postępowania w takiej sytuacji reguluje art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości.


Dotyczy to przykładowo transakcji eksportowych, za które uważa się potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Według przepisów w momencie powstania należności należy dokonać ewidencji według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym dokumencie ustalony został inny kurs.


Natomiast w momencie zapłaty należności przez kontrahenta stosuje się kurs kupna waluty stosowany przez bank, z którego usług korzysta firma.


W związku z takim przeliczeniem mogą powstać różnice kursowe, które należy ewidencjonować odpowiednio na kontach „Przychody finansowe” (dodatnie różnice kursowe) lub „Koszty finansowe” (ujemne różnice kursowe).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »