MSR. Jak wyceniać instrumenty finansowe
REKLAMA
Międzynarodowy Standard Rachunkowości (MSR) nr 39, dotyczący ujmowania i wyceny instrumentów finansowych (z wyjątkiem niektórych przepisów dotyczących opcji wyceny według wartości godziwej oraz niektórych przepisów dotyczących rachunkowości zabezpieczeń) dodano do załącznika do rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 1725/2003. Przepisy w tej sprawie weszły właśnie w życie. Najpóźniej jednak trzeba je stosować od 1 stycznia 2005 r.
Przypomnijmy: zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/ 2002, celem Komisji jest wprowadzenie stabilnej platformy międzynarodowych standardów rachunkowości od 1 stycznia 2005 r. Jednakże niektóre przepisy MSR nr 39 wciąż są przedmiotem trwających dyskusji pomiędzy Radą Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, Europejskim Bankiem Centralnym, organami nadzoru i sektorem bankowym. Wymienione przepisy odnoszą się do opcji wyceny wszystkich aktywów i zobowiązań finansowych według wartości godziwej oraz do rachunkowości zabezpieczeń. Każdy z tych przepisów dotyczy dziedzin, które są całkowicie autonomiczne i niezależne od innych części standardu. Dlatego konieczne jest wprowadzenie MSR nr 39, z wyłączeniem wymienionych przepisów, aby dotrzymać terminu wyznaczonego na 1 stycznia 2005 r.
Warto pamiętać, że 17 grudnia 2003 r. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała poprawiony MSR nr 39 zatytułowany w ramach inicjatywy mającej na celu dokonanie poprawy piętnastu standardów w terminie pozwalającym na ich zastosowanie przez spółki przyjmujące MSR-y po raz pierwszy w 2005 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat