| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MSR. Jak wyceniać instrumenty finansowe

MSR. Jak wyceniać instrumenty finansowe

Przepisy dotyczące Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 39 o ujmowaniu i wycenie instrumentów finansowych trzeba będzie stosować od 1 stycznia 2005 r.


Międzynarodowy Standard Rachunkowości (MSR) nr 39, dotyczący ujmowania i wyceny instrumentów finansowych (z wyjątkiem niektórych przepisów dotyczących opcji wyceny według wartości godziwej oraz niektórych przepisów dotyczących rachunkowości zabezpieczeń) dodano do załącznika do rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 1725/2003. Przepisy w tej sprawie weszły właśnie w życie. Najpóźniej jednak trzeba je stosować od 1 stycznia 2005 r.

Przypomnijmy: zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/ 2002, celem Komisji jest wprowadzenie stabilnej platformy międzynarodowych standardów rachunkowości od 1 stycznia 2005 r. Jednakże niektóre przepisy MSR nr 39 wciąż są przedmiotem trwających dyskusji pomiędzy Radą Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, Europejskim Bankiem Centralnym, organami nadzoru i sektorem bankowym. Wymienione przepisy odnoszą się do opcji wyceny wszystkich aktywów i zobowiązań finansowych według wartości godziwej oraz do rachunkowości zabezpieczeń. Każdy z tych przepisów dotyczy dziedzin, które są całkowicie autonomiczne i niezależne od innych części standardu. Dlatego konieczne jest wprowadzenie MSR nr 39, z wyłączeniem wymienionych przepisów, aby dotrzymać terminu wyznaczonego na 1 stycznia 2005 r.

Warto pamiętać, że 17 grudnia 2003 r. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała poprawiony MSR nr 39 zatytułowany w ramach inicjatywy mającej na celu dokonanie poprawy piętnastu standardów w terminie pozwalającym na ich zastosowanie przez spółki przyjmujące MSR-y po raz pierwszy w 2005 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK