REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każda umowa leasingu będzie księgowana tak samo

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości ujednolicą pojęcie leasingu. W księgach firmowych nie będzie podziału na leasing finansowy i operacyjny. Pierwszą wersję nowego standardu poznamy już na początku 2008 roku.


Trwają prace nad nowym sposobem ewidencji umów leasingu. To efekt zmian, jakie zaczną obowiązywać od 2009 roku w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Założenia zmierzają do zupełnego wyeliminowania opcji leasingu operacyjnego. W praktyce oznacza to, że każda transakcja - niezależnie od jej charakteru - będzie rozliczana jak leasing finansowy.

- Użytkownikowi będzie narzucone jednolite podejście do wszystkich typów transakcji - wyjaśnia doktor Radosław Ignatowski.

Jego zdaniem, mimo że ewidencje będą prostsze, mogą pojawić się poważne rozbieżności interpretacyjne. Problem polega bowiem na tym, że zmieni się tylko rachunkowe ujęcie leasingu. Przepisy podatkowe pozostaną bez zmian. W rachunkowości umowy leasingu będą zatem szybciej rozliczane w kosztach niż w przepisach podatkowych.


Zmiany w ewidencji


Fakt wypracowania jednolitego i uniwersalnego modelu ujmowania umów leasingu w rachunkowości potwierdza Anna Kocoń, biegły rewident z firmy Ernst & Young.

- Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wstępnie rozważała aż cztery modele, z których tylko jeden spotkał się z akceptacją. Jest to model oparty na prawach do korzystania - informuje nasza rozmówczyni.

Dodaje, że model ma wiele wspólnego z dotychczasowym leasingiem finansowym, nie można go jednak z nim mylić.

- Jest to zupełnie nowe podejście, które już nie będzie rozróżniało leasingu operacyjnego i finansowego. Będzie podlegało zupełnie nowym kryteriom ujmowania i wyceny zgodnie ze zmienionym MSR nr 17 - podkreśla.

Zmiany w ujęciu leasingu nie pozostaną bez wpływu na sytuację firm. Zdaniem Marcina Opiłowskiego, doradcy podatkowego z firmy Ernst & Young, mogą pojawić się nowe rozbieżności w ujęciu podatkowym i rachunkowym.


Będą nowe problemy


- Ponieważ w przepisach podatkowych nie przewiduje się w tym zakresie żadnych zmian, w niektórych przypadkach będzie to wpływać na wysokość aktywów z tytułu podatku odroczonego - przewiduje ekspert.

Jego zdaniem może to oznaczać zachętę do optymalizacji w zakresie podatku bieżącego poprzez wykorzystanie na szerszą skalę instytucji planowania podatkowego, w tym międzynarodowego. Zmiany w MSR będą miały podobny wpływ na podejście rachunkowe w innych krajach, zaś różnice między systemami podatkowymi tych krajów często pozwalają na optymalizację podatkową dla polskich przedsiębiorstw.

Potwierdza to dr Marcin Pielaszek z Katedry Rachunkowości Menedżerskiej Szkoły Głównej Handlowej, który jest zwolennikiem ujednolicenia leasingu również w polskich przepisach. Jego zdaniem, jeżeli umowa leasingu operacyjnego ma charakter nieodwoływalny, czyli nie ma praktycznej możliwości wycofania się z niej, powstaje obowiązek do ponoszenia opłat w przyszłości. Jednocześnie nabywane jest prawo otrzymywania w przyszłości korzyści ekonomicznych przez uzgodniony okres. Oznacza to, że jest spełniona definicja zobowiązania, jak też składnika aktywów.

- W konsekwencji powinny być one ujęte w bilansie i odpowiednio przełożone na rachunek zysków i strat - wyjaśnia nasz rozmówca. Składniki aktywów powinny być amortyzowane, a od zobowiązania spółka powinna naliczać koszty finansowe, czyli tak jak to jest obecnie w umowach leasingu finansowego.


Umowy do kontroli


Polski Komitet Standardów Rachunkowości pracuje nad Krajowym Standardem Rachunkowości nr 4 Rachunkowość leasingu. Jego celem jest uregulowanie zasad wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych aktywów i zobowiązań wynikających z umów leasingu.

Marek Tarka, audytor z firmy Mazars, twierdzi, że wprowadzenie krajowego standardu rachunkowości bazującego na rozwiązaniach przyjętych w MSR nr 17 powoduje konieczność dokonania analizy każdej umowy przez strony transakcji pod względem możliwości istnienia wbudowanych elementów leasingu. Może się zatem okazać, że duża część umów zawartych w danym przedsiębiorstwie będzie spełniała warunki leasingu operacyjnego lub finansowego. W przypadku ujawnienia elementów leasingu operacyjnego, zmiany będą miały jedynie wpływ na zakres informacji dodatkowej.

- Większy problem mogą stanowić zmiany wywołane ujawnieniem elementów leasingu finansowego, który podlega specyficznym zasadom ujęcia, wyceny i prezentacji. Mogą one wpłynąć na zmianę wartości pozycji wykazanych w całym sprawozdaniu finansowym - uważa nasz rozmówca.

Ułatwieniem dla przedsiębiorców będą w takiej sytuacji precyzyjne wytyczne w zakresie identyfikacji elementów leasingu w zawieranych umowach. Pozwoli to poprawić jakość sprawozdawczości finansowej.


Będą nowe zasady ewidencjonowania umów
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  REKLAMA