Raport o wdrażaniu MSR
REKLAMA
Najnowszy sondaż PricewaterhouseCoopers pokazuje, że tylko największe europejskie spółki oraz te zarejestrowane w amerykańskiej KPWiG nie marnują czasu i wprowadzają Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Większość innych spółek nie nadąża z pokonaniem trudności. Sondaż „Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej – gotowi do startu?” został przygotowany na podstawie rozmów z przedstawicielami ponad 260 firm z Europy oraz prawie 60 spółek z Australii i Nowej Zelandii. Raport pokazuje, że 83 proc. spółek o kapitalizacji rynkowej powyżej 10 mld euro stworzyło plany wprowadzenia MSR, a 44 proc. jest przekonanych, że posiada wszelkie niezbędne zasoby, aby na czas wprowadzić wymagane zmiany. Specjaliści twierdzą, że nawet te spółki nie powinny popadać w samouwielbienie, bo pracy przed nimi jeszcze ogrom.
– Prace nad pełnym wdrożeniem MSSF i usprawnianiem procesów sprawozdawczych będą trwać przez cały rok 2005, z uwagi na konieczność sprostania wymogom sprawozdawczym za ten rok i przewidywanym znaczącym zmianom w MSSF w kolejnych latach – twierdzi Ian Wright, szef zespołu ds. sprawozdawczości finansowej w PwC na świecie. – Niestety, nie dysponujemy aktualnymi wynikami podobnego sondażu dokonanego w warunkach polskich.
Wydaje się jednak, że pokazałby on jeszcze gorszy obraz stanu przygotowań – podkreślił Waldemar Lachowski, ekspert PricewaterhouseCoopers. Przypomniał on, że, jak wynika z ankiety PwC przeprowadzonej wiosną tego roku, tylko 48 proc. badanych spółek giełdowych rozpoczęło przygotowania do konwersji na MSR. Podkreślił on, że nie napawa to optymizmem, biorąc pod uwagę konieczność zachowania porównywalności okresów sprawozdawczych w sprawozdaniu finansowym za rok 2005 oraz raportach śródrocznych, co oznacza, że dane za rok 2004 również muszą zostać przekształcone.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat