Adres siedziby to nie miejsce prowadzenia działalności
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że stwierdzenie nieważności decyzji organów jest wyjątkiem od ogólnej zasady, zgodnie z którą wydawane decyzje są ostateczne. Przepis art. 128 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), który określa tę zasadę, należy więc interpretować ściśle. Zasady te sąd odniósł do sprawy spółki, która złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji izby skarbowej.
Spółka twierdziła, że decyzja dotycząca określenia wysokości zobowiązania w VAT została doręczona osobie niebędącej przedstawicielem spółki, czyli prokurentowi. Dodała, że prokura wygasła w momencie ogłoszenia upadłości spółki, a decyzja organu została doręczona po tym fakcie. Zdaniem spółki decyzję należało więc dostarczyć osobom uprawnionym do reprezentowania spółki. Ponadto przedsiębiorstwo zmieniło adres, co zostało poświadczone na zgłoszeniu NIP2. W związku z tym spółka twierdziła, że doszło do rażącego naruszenia prawa.
W skardze do WSA spółka zarzuciła naruszenie przepisów Ordynacji podatkowej, w tym art. 123 par. 1. Pełnomocnik spółki twierdził natomiast, że skoro doszło do rażącego naruszenia prawa, to decyzja organu jest nieważna. Jeśli chodzi o doręczenie decyzji organów, twierdził, że inne decyzje w sprawach podatnika były doręczane na właściwy adres. Pełnomocnik organów podatkowych twierdził natomiast, że skoro spółka wniosła odwołanie, to i tak decyzję otrzymała.
Wojewódzki sąd administracyjny oddalił skargę, stwierdzając, że organ doręczył decyzję prawidłowo, na adres siedziby spółki. Sąd zwrócił uwagę, że należało rozróżnić adres siedziby spółki od adresu prowadzenia działalności, który się zmienił. Również na zgłoszeniu NIP-2 podany został adres siedziby spółki, a zatem nie doszło do naruszenia przepisów przez organ.
Sygn. akt III SA/Wa 483/07
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat