| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik VAT coraz częściej płaci

Podatnik VAT coraz częściej płaci

Coraz częściej podatnicy VAT od wykonywanych przez siebie czynności cywilnoprawnych muszą zapłacić podatek.


Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona. O wyłączeniu takich czynności z opodatkowania decyduje objęcie ich obowiązkiem podatkowym w zakresie VAT. O wyłączeniu od podatku decyduje fakt, że jedna ze stron jest podatnikiem (choćby była od VAT zwolniona) z tytułu dokonania tej czynności.


Gdy brak zwolnienia


Pewna grupa czynności została jednak wyłączona z możliwości korzystania z tego przywileju właśnie ze względu na okoliczność przysługiwania zwolnienia z podatku od towarów i usług. W konsekwencji, na stronach takich czynności będzie spoczywał obowiązek zapłaty podatku.


Do czynności, które nie są objęte wyłączeniem podatkowym, należą:

l umowy sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

l umowy spółki i jej zmiany,

l umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Nowe wyłączenia


Zakres wyjątków dotyczących czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi od towarów i usług ustawodawca rozszerzył, w drodze ostatniej nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu, prawa do domu jednorodzinnego oraz miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym. Ustanawiana przez spółdzielnię odrębna własność lokalu lub domu mieści się w pojęciu nieruchomości. W praktyce nowa regulacja będzie dotyczyła sprzedaży używanych spółdzielczych lokali własnościowych przez przedsiębiorców. Transakcje takie do czasu nowelizacji nie podlegały żadnemu z podatków.


Umowy spółki


Konsekwencją ostatniej nowelizacji jest również objęcie podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawierania lub zmiany umowy spółki, a także obrót prawami udziałowymi w spółkach handlowych. Dotychczas miała miejsce sytuacja nieuzasadnionego zróżnicowania wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego wkładów niepieniężnych (aportów), które są zwolnione od podatku od towarów i usług, oraz niekorzystających z tego przywileju wnoszonych do spółek wkładów pieniężnych. Aby temu zapobiec, ustawodawca, ostatnią nowelizacją ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, uchylił działanie analizowanego wyłączenia podatkowego w stosunku do umowy spółki i jej zmiany. Zbliżone racje zadecydowały o odstąpieniu od objęcia wyłączeniem podatkowym umów sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcji w spółkach akcyjnych.


JOLANTA NOWAK

pracownik Izby Skarbowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK