reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawa majątkowe są składnikiem aktywów

Prawa majątkowe są składnikiem aktywów

Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej należy ujmować w księgach i wykazywać w sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstw energetycznych jako wyodrębniony składnik aktywów.


ZMIANA PRAWA

Komitet Standardów Rachunkowości przedstawił projekt nowego stanowiska. Dotyczy ono sposobu ewidencji praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii. Prawa te wynikają ze świadectw pochodzenia. Wydawane są pierwotnie przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), na wniosek przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii. Takie prawa majątkowe są zbywalne i stanowią towar giełdowy.


Stanowisko wskazuje, że przedsiębiorstwo energetyczne do czasu przyznania praw majątkowych ze świadectw pochodzenia prezesa URE - na podstawie potwierdzonej ilości energii elektrycznej wyprodukowanej w odnawialnych źródłach pochodzenia - powinno ujmować w ewidencji pozabilansowej. Natomiast ich szacunkową wartość należy wykazywać w informacji dodatkowej sprawozdania finansowego, sporządzanego za dany okres sprawozdawczy lub odpowiednio za dany rok obrotowy. Wartość szacunkową należy ustalić na podstawie iloczynu liczby energii elektrycznej wyprodukowanej w odnawialnych źródłach pochodzenia, potwierdzonej przez operatorów systemów przesyłowych, przeliczanej na ilościowy miernik świadectwa, oraz ceny rynkowej prawa majątkowego z dnia potwierdzenia produkcji energii w odnawialnych źródłach pochodzenia.


Według projektu momentem, w którym przedsiębiorstwo energetyczne powinno wprowadzić prawa majątkowe do ewidencji bilansowej, jest dzień ich przyznania. Musi to być potwierdzone przez podmiot prowadzący rejestr świadectw pochodzenia (towarową giełdę energii).


Wyceny początkowej dokonuje się na podstawie ilości przyznanych praw i jednostkowej ceny rynkowej prawa majątkowego ze świadectwa pochodzenia z dnia przyznania świadectw i nabycia praw majątkowych. Przedsiębiorstwa energetyczne powinny kwalifikować takie prawa majątkowe jako towary i ujmować w bilansie w odrębnej pozycji, jeżeli ich wartość jest istotna.


W ewidencji pozostałych przedsiębiorstw nabyte prawa kwalifikuje się i zalicza odpowiednio do inwestycji długoterminowych lub krótkoterminowych, i wycenia zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 3 lub (odpowiednio) pkt 5 ustawy o rachunkowości. Natomiast w bilansie przedstawia w pozycji: „Inne inwestycje długoterminowe” lub „Inne inwestycje krótkoterminowe”.


Jak poinformowała Gazetę Prawną prof. Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości, stanowisko zostanie prawdopodobnie przyjęte na najbliższym posiedzeniu komitetu, które odbędzie się 26 czerwca.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama