Ujawnione zdarzenia trzeba uwzględnić w księgach
REKLAMA
Jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, firma otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, powinna odpowiednio je skorygować. Jednocześnie powinna dokonać odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy.
Zdarzenia tego typu mogą mieć charakter zewnętrzny, np. otrzymanie prawomocnego wyrok sądu, który potwierdza istnienie na dzień bilansowy zobowiązania, czy ujawnienie zaległości podatkowych w wyniku przeprowadzonej kontroli. Może też wiązać się z ujawnieniem wewnętrznych czynników, np. pomyłek arytmetycznych.
Jeżeli zdarzenia zostały ujawnione po podpisaniu sprawozdania, ich skutki ujmuje się w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego, w którym informacje te zostały ujawnione.
Korekty spowodowane usunięciem tzw. błędu podstawowego odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (strata) z lat ubiegłych. W księgach rachunkowych będą ewidencjonowane za pomocą konta 820 „Rozliczenie wyniku finansowego”.
Ujawnione informacje z lat poprzednich mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dlatego korekty powodujące zmniejszenie zysku lub zwiększenie straty ujmuje się po stronie Wn konta 820 „Rozliczenie wyniku finansowego”. Natomiast skutki powodujące zwiększenie zysku lub zmniejszenie straty po stronie Ma tego konta.
Jak ująć błąd podstawowy
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat