| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ujawnione zdarzenia trzeba uwzględnić w księgach

Ujawnione zdarzenia trzeba uwzględnić w księgach

Skutki ujawnionych informacji o zdarzeniach mających istotny wpływ na sprawozdanie finansowe już zatwierdzone należy ująć w księgach roku obrotowego, w którym informacje ujawniono.


Jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, firma otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, powinna odpowiednio je skorygować. Jednocześnie powinna dokonać odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy.


Zdarzenia tego typu mogą mieć charakter zewnętrzny, np. otrzymanie prawomocnego wyrok sądu, który potwierdza istnienie na dzień bilansowy zobowiązania, czy ujawnienie zaległości podatkowych w wyniku przeprowadzonej kontroli. Może też wiązać się z ujawnieniem wewnętrznych czynników, np. pomyłek arytmetycznych.


Jeżeli zdarzenia zostały ujawnione po podpisaniu sprawozdania, ich skutki ujmuje się w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego, w którym informacje te zostały ujawnione.


Korekty spowodowane usunięciem tzw. błędu podstawowego odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (strata) z lat ubiegłych. W księgach rachunkowych będą ewidencjonowane za pomocą konta 820 „Rozliczenie wyniku finansowego”.


Ujawnione informacje z lat poprzednich mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dlatego korekty powodujące zmniejszenie zysku lub zwiększenie straty ujmuje się po stronie Wn konta 820 „Rozliczenie wyniku finansowego”. Natomiast skutki powodujące zwiększenie zysku lub zmniejszenie straty po stronie Ma tego konta.


Jak ująć błąd podstawowy
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »