REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska fala obniżek podatków

EM

REKLAMA

Obecnie w Unii Europejskiej trwa swoisty boom na obniżkę stawek podatku dochodowego od osób prawnych. Taka sytuacja nie dziwi, gdyż tylko w miarę prosty system podatkowy o niskich stawkach i braku szczególnych ulg najlepiej służy podatnikom i gospodarce.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego


W ostatnim okresie wiele państw Europy Zachodniej, dotychczas krytykujących nowych członków UE za zbyt - ich zdaniem - niskie podatki, porzuciło tę krytykę i zaczęło rozważać podobne kroki. Wkrótce w wielu państwach w pierwszej kolejności obniżeniu mogą ulec stawki podatku dochodowego od osób prawnych.


Dwaj czołowi krytycy niskich podatków, czyli Niemcy i Francja, planują istotną obniżkę stawek CIT, odpowiednio, z 39 proc. do 30 proc. w Niemczech oraz z 33 proc. do 28 proc. we Francji. Wielka Brytania już obniżyła stawkę CIT z 30 proc. do 28 proc. Także Hiszpania redukuje stawkę CIT z 35 proc. do 30 proc., a Włochy rozważają obniżkę obecnej stawki 33 proc. Te zmiany wyraźnie pokazują, że wcześniejsza krytyka obniżek podatków w niektórych nowych państwach członkowskich UE ze strony państw o tradycyjnie wysokim poziomie opodatkowania, niekiedy posunięta do oskarżeń o podatkowy dumping - nie tylko nie przyniosła pożądanych efektów, lecz była raczej z góry skazaną na niepowodzenie próbą odwrócenia biegu rzeki przy pomocy zaklęć.


Dodatkowym pozytywnym czynnikiem było wysokie tempo wzrostu gospodarczego w Unii, pozwalające na względną redukcję deficytów budżetowych, co z kolei umożliwia obniżkę stawek podatkowych. Aczkolwiek na tym tle polska stawka CIT w wysokości 19 proc. prezentuje się zupełnie dobrze i wydaje się, że na razie w tym zakresie dalszych obniżek nie należy się szybko spodziewać, to warto zauważyć, że niektóre państwa Europy Środkowo-Wschodniej podejmują obecnie dalsze zmiany w tym zakresie. Przykładowo, poza planami wprowadzenia podatku liniowego, rząd Republiki Czeskiej planuje obniżkę CIT z obecnych 24 proc. do 19 proc., Słowacja chce zejść z 19 proc. do 15 proc., Węgry obniżyły stawkę z 18 proc. do 16 proc., a Serbia wprowadziła nawet jedną z najniższych stawek tego podatku w regionie - zaledwie 10-proc.


Można się zastanowić, czy dalsza - już dziś zaprojektowana i ogłoszona - obniżka stawek CIT w perspektywie 2-3 lat nie przyniosłaby dodatkowego bodźca prorozwojowego. Należy zauważyć, że podatek dochodowy od osób prawnych odgrywa coraz mniejszą rolę w systemie źródeł dochodów budżetowych w Polsce, bowiem od wielu lat systematycznie wzrasta udział wpływów z podatków: PIT i VAT. W tej sytuacji niewielka obniżka stawek CIT nie powinna przynieść większego ubytku wpływów budżetowych, mogącego zagrozić budżetowi, a z punktu widzenia lokowania nowych inwestycji - zazwyczaj dokonywanych przez spółki, czyli podatników CIT - byłaby istotnym pozytywnym bodźcem.


Na tej kolumnie wielokrotnie dawałem wyraz mojemu poparciu dla konsekwentnego obniżania obciążeń podatkowych i pozapodatkowych, wychodząc z założenia, że w miarę prosty system podatkowy o niskich stawkach i braku szczególnych, niekiedy trudnych do zastosowania, względnie - co najgorsze - uznaniowych ulg, najlepiej służy podatnikom i gospodarce jako całości. Również i teraz poddaję pod rozwagę czytelnikom, a szczególnie osobom mającym wpływ na kształt systemu podatkowego w Polsce, czy taka swoista podatkowa ucieczka do przodu nie byłaby wskazana już teraz.

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA