Koszt zakupu określa akt notarialny
REKLAMA
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku rozstrzygnął kwestię, czy kupując używane, zamieszkane uprzednio mieszkanie od osoby fizycznej należy przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji z aktu notarialnego zakupu.
Podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkanie uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta ze zwolnienia VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Możliwość zaliczenia wydatku do podatkowej kategorii kosztów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) istnieje wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:
- wydatek jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie znajduje się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,
- został właściwie udokumentowany.
Zgodnie natomiast z art. 535 kodeksu cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
W omawianym przypadku zakupu mieszkania od osoby fizycznej jako koszt uzyskania przychodów przyjąć należy wartość transakcji wynikającą z aktu notarialnego dokumentującego przedmiotowy zakup.n
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 16 maja 2007 r. (nr IIUSpbIA/415-36/30a/21/07/BB).
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat