| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszt zakupu określa akt notarialny

Koszt zakupu określa akt notarialny

Podatnik kupujący używane mieszkanie od osoby fizycznej powinien przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji wynikającą z aktu notarialnego zakupu.


Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku rozstrzygnął kwestię, czy kupując używane, zamieszkane uprzednio mieszkanie od osoby fizycznej należy przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji z aktu notarialnego zakupu.


Podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkanie uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta ze zwolnienia VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


Możliwość zaliczenia wydatku do podatkowej kategorii kosztów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) istnieje wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:

- wydatek jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

- nie znajduje się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,

- został właściwie udokumentowany.


Zgodnie natomiast z art. 535 kodeksu cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.


W omawianym przypadku zakupu mieszkania od osoby fizycznej jako koszt uzyskania przychodów przyjąć należy wartość transakcji wynikającą z aktu notarialnego dokumentującego przedmiotowy zakup.n


Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 16 maja 2007 r. (nr IIUSpbIA/415-36/30a/21/07/BB).


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »