| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakłady budżetowe i fundusze celowe do likwidacji

Zakłady budżetowe i fundusze celowe do likwidacji

Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o finansach publicznych oraz ustawy, która wprowadzi nowe przepisy. Reforma ma na celu konsolidację sektora finansów publicznych.


ZMIANA PRAWA

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekty dwóch ustaw reformujących finanse publiczne. Chodzi głównie o konsolidację sektora finansów publicznych poprzez likwidację niektórych form jednostek, takich jak zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze czy fundusze celowe.


Od momentu opublikowania projektu nowej ustawy o finansach publicznych i ustawy ją wprowadzającej pojawiały się kolejne propozycje. Dziś już wiadomo, że resort zrezygnował z kilku pomysłów, a niektóre rozwiązania są jedynie pozorną zmianą. Dotyczy to na przykład likwidacji wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.


Wiele środowisk domaga się pozostawienia ich w obecnym kształcie. Zarówno resort, a wczoraj także rząd podtrzymali zamiar likwidacji tych funduszy, ale rozwiązania, które proponuje się w zamian, oznaczają dalsze istnienie tej formy finansowania ochrony środowiska.


- Pozostał przepis, zgodnie z którym przychody z kar i opłat mają być wykorzystane na ochronę środowiska. A zatem, kto inny będzie zarządzał tymi samymi pieniędzmi. Zachowane zostaną więc struktury gospodarki funduszowej, tzn. ciągle dochód jest związany z zadaniem. Jest to więc nadal fundusz celowy, tylko że mniej widoczny - powiedział Gazecie Prawnej dr Wojciech Misiąg, kierownik Zakładu Finansów Publicznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.


Projekty ustaw reformujących finanse publiczne trafią teraz do Sejmu. Jak wcześniej informowaliśmy, posłowie nie zdążą się nimi zająć przed sejmowymi wakacjami.


- Finanse publiczne staną się bardziej przejrzyste, co ułatwi ich kontrolę, ukróci marnotrawstwo i zapobiegnie korupcji. Szacuje się, że w latach 2008-2009 oszczędności z tego tytułu sięgną 1 proc. PKB, czyli wyniosą ok. 10 mld zł - czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.


Wczoraj rząd przyjął również przepisy dotyczące definicji budownictwa społecznego.


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »