| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości

Zbliża się 17 stycznia i jak co roku płacący podatek od nieruchomości mają obowiązek złożyć deklarację podatkową. Obowiązek ten dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych, spółek niemających osobowości prawnej, jednostek organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Nie czekajmy więc na ponaglenia z gminy, bo takie nie nadejdą. Burmistrz, organ podatkowy, nie ma obowiązku przesyłania do podatników wzorów deklaracji i stawek podatkowych, chociaż niektóre gminy przyzwyczaiły do tego swoich podatników. Robią tak do dzisiaj te gminy, których budżety mogą sobie na to pozwolić. Jest tak dlatego, że wiąże się to z kosztami przesyłki (nierzadko poleconej za dowodem doręczenia). Jednak zgodnie z literą prawa, to podatnik ma obowiązek, nie czekając na przypomnienie z gminy, przesłać doń wypełnioną deklaracje na podatek od nieruchomości.

Taki sam obowiązek będą mieli podatnicy płacący podatek od środków transportowych. Ci jednak mają czas do 15 lutego br.

Stawki podatkowe oraz formularze na podatek od nieruchomości uchwala rada gminy. W zdecydowanej większości radni podjęli już stosowne uchwały. Często są one dostępne na stronie internetowej gminy. Jeśli tam ich nie znajdziemy, zapewne otrzymamy je w urzędzie gminy. Przypominam, że stawki i druki deklaracji na podatek od nieruchomości w każdej gminie mogą okazać się inne. Wynika to z kompetencji rady gminy do podejmowania uchwał w sprawach podatkowych określających wysokość stawek podatku. Również obowiązujące formularze podatkowe uchwalane są przez radnych indywidualnie dla danej gminy.

Hanna Kmieciak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK