| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ponad pół miliona pytań po roku działalności KIP-u

Ponad pół miliona pytań po roku działalności KIP-u

Minął pierwszy rok działalności Krajowej Informacji Podatkowej. Ekspertom KIP zadaliśmy w tym czasie 550063 pytania o podatki.


Krajowa Informacja Podatkowa wystartowała 3 lipca 2006 r. To instytucja państwowa pomyślana jako wsparcie dla podatników. Dzwoniąc pod numery: 0 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) bądź (22) 330 0330 (z telefonów komórkowych) każdy może uzyskać odpowiedź na wszystkie swoje pytania o podatki. Przez ostatni rok dużo dzwoniliśmy.

Z początku nieśmiało - w lipcu ekspertom KIP zadaliśmy nieco ponad 6500 pytań o podatki. Może dlatego, że start nowej instytucji nie był specjalnie mocno reklamowany. A może dlatego, że wcześniej przyzwyczailiśmy się szukać pomocy w sprawach podatkowych u rodziny, znajomych, ostatecznie w urzędach skarbowych. Stopniowo popularność KIP jednak rosła. Apogeum zainteresowania przypadło, co oczywiste, na okres PIT-owania, czyli na pierwsze miesiące 2007 r. W marcu i - szczególnie - w kwietniu, kiedy tradycyjnie z fiskusem rozlicza się największa grupa podatników, dosłownie zalaliśmy Informację Podatkową pytaniami. Do tego stopnia, że w połowie kwietnia linie telefoniczne KIP zaczęły się blokować. Nic nie pomagało. Ani specjalny komunikat, w którym KIP radził, kiedy dzwonić, żeby się dodzwonić, ani dodatkowe możliwości połączenia się z ekspertami Informacji.

- To dowodzi, że KIP jest potrzebna, a podatnicy są chyba zadowoleni z naszych usług - skomentowała dla "Gazety" Monika Krajewska, zastępca dyrektora departamentu administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów. Dowodzi też jednak tego, że przepisy podatkowe są bardzo skomplikowane i wiele osób po prostu nie radzi sobie z wypełnianiem PIT-ów.

Maj i czerwiec przyniosły uspokojenie sytuacji. Liczba pytań zadawanych telefonicznie ekspertom KIP ustabilizowała się na poziomie ok. 55 tys. na miesiąc.

Piotr Skwirowski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »