REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowi pilnie potrzebni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Wykwalifikowani księgowi zaliczani są obecnie do jednej z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Centra outsourcingowe starają się znaleźć specjalistów nie tylko na rynkach lokalnych, ale również na terenie całej Polski. Wielu księgowych, korzystając ze sprzyjającej sytuacji, próbuje dyktować warunki zatrudnienia, w tym wysokość płac.


Internetowe serwisy pracy pełne są ofert dla księgowych. Taka sytuacja na rynku usług finansowo-księ- gowych powoduje, że firmy outsourcingowe walczą o pozyskanie pracowników z kwalifikacjami: do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, doradcy podatkowego czy biegłego rewidenta. Korzystają na tym księgowi czy doradcy podatkowi, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń. Uważają, że oferty firm outsourcingowych nie spełniają ich wymagań płacowych. Centra outsourcingowe twierdzą z kolei, że często wymagania te są zbyt wysokie. Weryfikuje je jednak rynek.


Angielski to podstawa


Boom na rynku outsourcingu księgowego spowodowany jest przenoszeniem do Polski centrów wielu firm zagranicznych. Koszty obsługi księgowej w Polsce są bowiem niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej, a zwłaszcza tzw. starej Unii. Centra często obsługują wszystkie oddziały firmy w Europie lub nawet na świecie.


Na rynku funkcjonują również średniej wielkości firmy outsourcingowe, które mają nieco inne wymagania niż duże centra obsługi księgowej. Chodzi np. o znajomość języków.


- Najczęściej wykorzystywane we współpracy z klientem są języki angielski, niemiecki i francuski - tłumaczy Barbara Kochańska-Mierzejewska, członek zarządu firmy outsourcingowej FPA Group.


Duże centra obsługi księgowej poszukują natomiast księgowych i konsultantów podatkowych, którzy władają mniej popularnymi językami, jak np. szwedzki, portugalski, hiszpański czy włoski.

Katarzyna Nowaczyk, dyrektor ds. potencjału ludzkiego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, przyznaje, że podstawą jest jednak znajomość angielskiego.


- Niestety, nie wszystkie osoby z doświadczeniem zawodowym mogą pochwalić się biegłą znajomością języka. Obecnie jest jednak znacznie lepiej niż parę lat temu - powiedziała Gazecie Prawnej Katarzyna Nowaczyk.


Popyt na specjalistów


Eksperci przyznają, że na rynku istnieje duży popyt na specjalistów od księgowości i podatków. Największą liczbę pracowników pozyskują duże centra finansowo-księgowe.


- Zatrudniły one bardzo dużo najlepiej wykwalifikowanej kadry - stwierdziła Barbara Kochańska-Mierzejewska.


O ile jednak rok temu przedstawiciele centrów outsourcingowych przyznawali, że poszukują pracowników na lokalnych rynkach, o tyle obecnie poszukują ich w całym kraju.


- Dziś duże centra outsourcingowe z lokalizacją w Łodzi czy Wrocławiu poszukują również pracowników na rynku warszawskim - podkreśla ekspert z FPA Group.


To jedna z przyczyn trudności z pozyskaniem nowych pracowników dla firmy działającej w Warszawie.


Certyfikat nie wystarczy


Katarzyna Nowaczyk twierdzi, że trudności z pozyskaniem specjalistów z rachunkowości i podatków wynikają z coraz większych wymagań wobec kandydatów.


- Z jednej strony, oczekujemy od nich eksperckiej wiedzy potwierdzonej uprawnieniami biegłego rewidenta czy doradcy podatkowego, a z drugiej, coraz istotniejsze staje się posiadanie tak zwanych kompetencji miękkich. To właśnie kompetencje miękkie pozwalają budować relacje z klientami w sposób partnerski, oparty na wzajemnym zaufaniu, szacunku i życzliwości - wyjaśnia ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Oznacza to, że księgowy czy konsultant podatkowy powinien łatwo nawiązywać kontakty z klientem i właściwie analizować jego sytuację księgowo-podatkową.


Potwierdza to Agnieszka Dziedzic, dyrektor personalny w Mazars Polska.


- Ważne jest, aby specjalista poza umiejętnościami merytorycznymi posiadał takie zdolności, które pozwolą mu na rozwój relacji z klientem. Staramy się więc wyszukiwać osoby o wszechstronnych profilach, potrafiące skutecznie łączyć szereg kompetencji: merytorycznych, organizacyjnych, komunikacyjnych, menedżerskich - powiedziała nasza rozmówczyni.


Dodała, że obecnie nie wystarczy posiadać jedną z tych kompetencji, nie wystarczy być świetnym specjalistą w swojej dziedzinie, ale zapewnić klientom profesjonalną i efektywną obsługę, przynieść wartość dodaną firmie, np. poprzez przyczynienie się do usprawnienia procesów zarządzania. Wyższe wymagania oznaczają jednak wyższe koszty.


Rekrutacja pracowników


Eksperci przyznają, że zwiększony popyt na księgowych i ekspertów od podatków kształtuje podaż.


- Firmy zdają sobie sprawę, że pozyskanie specjalistów wiąże się z odpowiednim kosztem. Jednak to nie zawsze kwestie wynagrodzeń są głównym czynnikiem motywującym do zmiany pracy. Oczekiwania kandydatów związane są również z możliwością rozwoju kariery zawodowej czy dobrej atmosfery pracy - ocenia Agnieszka Dziedzic.


Z kolei Barbara Kochańska-Mierzejewska dodaje, że osoby o wysokich kwalifikacjach zaczynają wyceniać swoją pracę powyżej płac oferowanych przez pracodawców. Jednak jej zdaniem wymagania te weryfikuje rynek.


Największe problemy centra mają z pozyskaniem m.in. samodzielnych księgowych. Eksperci przyznają, że ciągle ich brakuje na rynku. Zdarza się nawet, że firmy podkupują ich sobie. Pomagają w tym firmy headhunterskie, które pomagają rekrutować takich pracowników.


Księgowi chcą więcej


Osoby z uprawnieniami do usługowego prowadzenia ksiąg uważają jednak, że oferty dużych centrów księgowych nie są dla nich atrakcyjne. W przypadku specjalistów wysokie wymagania nie idą w parze z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Księgowi i konsultanci podatkowi narzekają z kolei na zbyt wąską specjalizację.


- Osoby pracujące w centrach mają wydzielony tylko odcinek dokumentacyjny typu faktura czy RW i wykonują tylko tę jedną czynność. To nie jest księgowy, który ogarniałby całość księgowości w firmie łącznie ze sprawozdawczością i analizą danych finansowych. Z tego punktu widzenia nie jest to atrakcyjna praca - przyznaje prof. Zbigniew Luty, prezes oddziału dolnośląskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.


ZE STRONY BIZNESU

Koncerny międzynarodowe umieściły Polskę na liście krajów, do których warto przenieść nieprodukcyjne funkcje firmy, takie jak działy księgowe czy call centers. Polska staje się europejskim centrum nowoczesnych usług Business Process Offshoring (BPO). Według danych PAIiIZ, liczba tego typu placówek przekracza już 40. Działa m.in. centrum operacji Citigroup w Olsztynie, Shell w Krakowie, Volvo we Wrocławiu, ABN Amro w Warszawie, a także Bayer w Krakowie. Ostatnio otwarcie centrum księgowego w Poznaniu zapowiedział Franklin Templeton, jedna z największych na świecie firm zarządzających funduszami inwestycyjnymi.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Wymagania firm outsourcingowych


ŁUKASZ ZALEWSKI AGNIESZKA POKOJSKA

gp@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

REKLAMA

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

REKLAMA