reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółka może wystawić fakturę

Spółka może wystawić fakturę

Spółka komandytowa, mimo że nie jest podatnikiem podatków dochodowych, może być podatnikiem VAT. Może zatem sprzedawać towary i usługi. Może też wystawiać faktury VAT.


Z roku na rok wzrasta popularność spółek komandytowych. W połowie ubiegłego roku było ich już 1260. Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W spółce tej wobec wierzycieli za zobowiązania co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.


W zakresie VAT wątpliwości może wywoływać to, czy podatnikiem jest spółka czy też jej wspólnicy. Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ponieważ spółkę komandytową należy zaliczyć do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, potencjalnym podatnikiem podatku od towarów i usług będzie spółka, a nie jej wspólnicy. Potwierdza to Bartosz Bogdański, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.


- O ile spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatków dochodowych, bo podatnikami są wspólnicy, o tyle może być ona odrębnym podatnikiem VAT posiadającym swój własny numer identyfikacji podatkowej - twierdzi nasz rozmówca. Jego zdaniem wynika to z bardzo szerokiej definicji podatnika zawartej w art. 15 ustawy o VAT.


- W konsekwencji, podobnie jak każdy inny podatnik VAT, spółka komandytowa może sprzedawać towary i usługi, wystawiać faktury oraz składać deklaracje podatkowe i to niezależnie od statusu podatkowego wspólników - podkreśla Bartosz Bogdański.


Spółka komandytowa będzie miała status podatnika tylko wtedy, gdy będzie wykonywała samodzielnie działalność gospodarczą. Działalnością gospodarczą - w rozumieniu ustawy o VAT - jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.


Najważniejszą konsekwencją związaną z uzyskaniem statusu podatnika VAT jest nałożenie określonych obowiązków, w tym w zakresie rejestracji, prowadzenia ewidencji zakupów i sprzedaży, dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.


Fakt, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, ale jest podatnikiem VAT, ma wpływ na zakres odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe.


- Skoro podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są wspólnicy, to ponoszą oni odpowiedzialność za swój podatek. W przypadku VAT, mimo że spółka komandytowa jest jego podatnikiem, to komplementariusze odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników - twierdzi Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg. Dodaje, że Ordynacja podatkowa nie przewiduje w tym przypadku odpowiedzialności subsydiarnej, lecz solidarną. Odpowiedzialność subsydiarną przewiduje kodeks spółek handlowych.


152
zł trzeba zapłacić za potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego lub zwolnionego


ANNA WOJDA

anna.wojda@info.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama