Obowiązkowe e-faktury - konieczna zgoda Komisji Europejskiej
REKLAMA
REKLAMA
Harmonogram wdrażania e-faktur
Połączone posiedzenie sejmowych Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Finansów Publicznych poświęcone było Informacji Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej na temat stanu przygotowania merytorycznego administracji skarbowej do przeprowadzania kontroli w firmach działających w sektorze nowych technologii oraz planów Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczących podnoszenia kwalifikacji kadr aparatu skarbowego w tym zakresie, którą przedstawiała wiceminister finansów i zarazem szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
REKLAMA
Szefowa KAS pytana była przez posłów m.in. o wdrożenie systemu e-faktur.
"Jeśli chodzi o Krajowy System e-Faktur, rozpoczął się się pilotaż tego rozwiązania - fakultatywny - który będzie trwał do końca roku. Rozwiązanie zgodnie z przyjętymi przepisami przez dwa lata ma charakter fakultatywny. Wynika to m.in. z tego, że dla rozwiązania obligatoryjnego konieczne jest uzyskanie pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, czyli derogacji. Wniosek derogacyjny został skierowany i zgodnie z planem po dwóch latach obowiązywania rozwiązania fakultatywnego ma być wdrożone i przyjęte rozwiązanie obligatoryjne" - powiedziała.
E-faktury - dobrowolnie od 2022 roku
Według informacji MF, od stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy będą korzystać z e-Faktury dobrowolnie. Będzie to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i obecnie już funkcjonujących w obrocie gospodarczym, faktur elektronicznych. Resort zakłada, że od 2023 r. przedsiębiorcy będą obowiązkowo korzystali z e-Faktury.
KAS wykorzystuje nowe technologie
Wiceminister finansów mówiła także podczas posiedzenia komisji o szkoleniach wykorzystywanych przez KAS, by skuteczniej kontrolować firmy z branży nowych technologii, wymieniając tematy takie jak wykorzystywanie na rynku finansowym chmury obliczeniowej, technologii blockchain czy sztucznej inteligencji.
Poinformowała również, że w ramach Krajowej Szkoły Skarbowości zainaugurowano studia podyplomowe dla pracowników KAS i MF na kierunku "Transformacja cyfrowa". Prócz tego - jak opisywała - w KAS w ramach planu szkoleń jest podniesienie kompetencji kontrolnych i analitycznych m.in. z zakresu obsługi narzędzi analitycznych stosowanych w KAS czy pracy na hurtowniach danych. (PAP)
Małgorzata Werner-Woś
mww/ drag/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat