REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-faktury ustrukturyzowane od 2022 r. Czy znikną faktury papierowe?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
E-faktury ustrukturyzowane. Czy znikną faktury papierowe?
E-faktury ustrukturyzowane. Czy znikną faktury papierowe?

REKLAMA

REKLAMA

E-faktury ustrukturyzowane od 2022 r.. Nadciąga rewolucja w fakturowaniu. Znane do tej pory faktury papierowe, jak i stosowane obecnie faktury elektroniczne nie będą jedynymi dopuszczalnymi formami dokumentowania transakcji. Faktury ustrukturyzowane mają być wprowadzone na zasadach dobrowolności od 1 stycznia 2022 roku.

Projekt zmian już w Sejmie

9 września 2021 r. Sejm rozpoczął prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (dalej: Projekt). Zakłada on wprowadzenie możliwości wystawiania przez podatników faktur w formie ustrukturyzowanej (tzw. e-faktur) oraz wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (dalej jako: KSeF, System). Takie rozwiązanie jest już stosowane m.in. w Portugalii, Hiszpanii czy we Włoszech, a więc należało się spodziewać, że i w Polsce zostaną wprowadzona podobne rozwiązania.

Autopromocja

Na czym polega działanie Krajowego Systemu e-Faktur?

Faktury ustrukturyzowane będą wystawiane przez podatników za pośrednictwem systemu KSeF. Nowe narzędzie przygotowane przez Ministerstwo będzie wymagało integracji systemów księgowych i fakturowych z KSeF. Wszystkie faktury będą mogły być sporządzone w lokalnych bądź chmurowych systemach finansowo-księgowych według wzoru udostępnionego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz przesłane do KSeF za pomocą API (interfejs programistyczny aplikacji stosowany przez aplikacje, które działają na udostępnionych danych).

Faktury ustrukturyzowane nie są nowością

Konieczność posługiwania się przez kontrahentów elektronicznymi fakturami ustrukturyzowanymi istnieje już od roku 2019. Obowiązek stosowania Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF) został wprowadzony Ustawą o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych z dnia 9 listopada 2018 r. (t.j. Dz.U.2020.1666 t.j. ze zm.). Do tej pory jednak PEF była przeznaczona jedynie dla dwóch rodzajów podmiotów, tj. podmiotów zamawiających w ramach zamówień publicznych oraz wykonawców tych zamówień.

Wystawienie równoznaczne z otrzymaniem

Zgodnie z założeniami, w dniu nadania fakturze ustrukturyzowanej numeru identyfikującego, będzie ona uznawana za wystawioną i jednocześnie za otrzymaną, z wyłączeniem sytuacji, w których nabywca nie wyrazi zgody na otrzymywanie faktur w KSeF. Numer będzie przydzielany automatycznie – systemowo i co istotne - nie będzie to numer faktury nadany przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności.

Konieczny etap wystawienia faktury - akceptacja odbiorcy

Otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Systemu będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury. Jeżeli odbiorca takiej faktury nie wyrazi zgody na jej otrzymanie przy użyciu Systemu, wystawca zachowa prawo do wystawienia faktury ustrukturyzowanej w KSeF, a wystawioną w ten sposób fakturę zobowiązany będzie przekazać odbiorcy w inny uzgodniony z nim sposób (np. e-mailem w postaci elektronicznej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe narzędzie do tzw. e-kontroli

Zaproponowane rozwiązanie ma na celu przede wszystkim uszczelnienie kontroli podatku VAT, a w konsekwencji ma wpłynąć na wzrost dochodów do budżetu państwa. KSeF z pewnością pozwoli fiskusowi na wcześniejsze otrzymywanie informacji o realizowanych przez podatnika transakcjach. Ewentualne błędy na fakturze będą wyłapywane i identyfikowane na wczesnym etapie. Wszystko dzięki temu, że System będzie automatycznie analizował, weryfikował i kontrolował prawidłowość danych wskazanych na fakturze.

KSeF i faktury ustrukturyzowane - korzyści dla podatnika

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów - podatnicy korzystający z Systemu będą mogli liczyć na dodatkowe korzyści. Wśród nich wskazać można m.in. na:

  • przyspieszony, 40-dniowy termin zwrotu VAT - zamiast obecnych 60 dni (przy spełnieniu kilku warunków - ust. 6c i 6d dodane do art. 87 ustawy o VAT),
  • stały dostęp do faktur (365/24/7),
  • brak obowiązku archiwizacji faktur, a w konsekwencji brak konieczności posiadania dodatkowej powierzchni na przechowywanie dokumentów czy też  brak konieczności korzystania z archiwów zewnętrznych (co do zasady faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez okres 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione),
  • przyspieszenie procesu obiegu faktur – dzięki ustandaryzowaniu faktur samo wystawianie jak i doręczanie będzie odbywało się zdecydowanie szybciej,
  • wyeliminowanie błędów, w tym błędów ludzkich - ujednolicony wzór dokumentu wyeliminuje błędy ludzkie (np. pominięcie niektórych elementów faktury czy też niezbędnych informacji),
  • bezpieczeństwo dokumentów – zminimalizowanie ryzyka utraty faktur,
  • bezpieczniejsze rozliczanie obrotu z kontrahentami, co przełoży się na poprawę płynności finansowej,
  • krótszy czas obiegu informacji i dokumentów, szczególnie przydatne w przypadku ewentualnych kontroli lub czynności sprawdzających (poprzez KSeF organ otrzyma natychmiastowy dostęp do dokumentów).

E-faktury ustrukturyzowane od 2022 roku - na początek tylko dla chętnych

Faktury ustrukturyzowane mają być wprowadzone na zasadach dobrowolności od 1 stycznia 2022 r. (w pierwotnej wersji projektu miał to być 1 października 2021 r.). Jednocześnie Ministerstwo Finansów poinformowało na swojej stronie internetowej, że omawiane rozwiązanie miałoby być obowiązkowe dla wszystkich od 2023 r. To zaś oznacza, że faktury papierowe mogą wkrótce odejść do lamusa.

Roboczą wersję struktury FA_VAT udostępniono na stronie internetowej: Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej w zakładce Krajowy System e-Faktur oraz na stronie podatki.gov.pl. Na stronie MF udostępniono również zestaw przykładowych plików e-Faktury, które pokazują sposób wypełnienia struktury w określonych przypadkach.

Etap legislacyjny: 17 września 2021 r. Projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Marta Kielar, konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA