Podatkowe rozliczenie inwestycji - estoński CIT, czy rezerwa inwestycyjna
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest rezerwa inwestycyjna?
W projekcie objaśnień rezerwa inwestycyjna jest określona jako wyodrębniony w kapitale rezerwowym fundusz utworzony na cele inwestycyjne (zwany również: „funduszem”, lub „funduszem na cele inwestycyjne”). Korzystanie z odpisów na fundusz na cele inwestycyjne to jedna z preferencji dla podatnika rozliczającego się w „klasycznym” systemie CIT (jest to zatem pewnego rodzaju alternatywa dla ryczałtu od dochodów spółek). Nie przysługuje ona podatnikom rozliczającym podatek CIT w oparciu o ryczałt od dochodów spółek.
Ministerstwo Finansów zaznacza, że rezerwa inwestycyjna to nowoczesny sposób zarządzania kosztami inwestycji, zapewniający maksymalne wsparcie rozwoju potencjału przedsiębiorczości w Polsce. To szybka ścieżka do wzrostu firm oraz poprawy ich produktywności.
"Na świecie funkcjonują dwa podatkowe narzędzia, które najbardziej efektywnie i elastycznie promują inwestycje. To działająca m.in. w Niemczech rezerwa inwestycyjna i estoński model opodatkowania CIT. Dla polskich firm, od początku tego roku, otwarte zostały oba te warianty" – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat