REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odcięcie Rosji od systemu rozliczeń finansowych SWIFT - skutki

Odcięcie Rosji od systemu rozliczeń finansowych SWIFT - skutki. Czy to możliwe?
Odcięcie Rosji od systemu rozliczeń finansowych SWIFT - skutki. Czy to możliwe?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rosja silnie odczułaby odcięcie od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych - ocenił 24 lutego 2022 r. szef PFR Paweł Borys, zaznaczając, iż konsekwencje tego kroku odczuwalne byłyby jednak dla obu stron. Wskazał, że najważniejsze jest uniezależnienie się Europy od rosyjskich surowców.

Borys: odłączenie Rosji od SWIFT, to broń atomowa, jeżeli chodzi o sankcje finansowe

Paweł Borys, pytany w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, jakich sankcji może obawiać się prezydent Rosji Władimir Putin, ocenił, że sankcje są niezbędne i powinny być możliwie surowe. "Bronią atomową, jeżeli chodzi o sankcje finansowe, jest odłączenie Rosji od SWIFT" - ocenił. (Chodzi o międzynarodowy system rozliczeń finansowych). "To uniemożliwiłoby Rosji dokonywanie tak naprawdę większości płatności, zarówno za eksport jak i za import. Ale musimy mieć świadomość, że konsekwencje tego są obopólne. Tzn. jednocześnie byłyby problemy z płatnościami na rzecz Rosji np. za import gazu czy ropy, bądź za eksport jakichkolwiek towarów na ten rynek" - zaznaczył, dodając, że dokonanie takiej operacji jest też trudne pod względem technicznym. "Być może niektóre banki posiadałyby nadal ten dostęp, by jakiś zakres handlu móc rozliczać" - wskazał.

Autopromocja

W ocenie szefa PFR bardzo dotkliwe dla "reżimu, który jest w Rosji", byłaby również nacjonalizacja majątków osób, które ten reżim wspierają, łącznie z prezydentem Władimirem Putinem. Borys zastrzegł przy tym, że "osoby dobrze poinformowane" prawdopodobnie przeniosły zasoby do bezpiecznych lokalizacji, np. rajów podatkowych.

Zdaniem Borysa, zablokowanie Nord Stream 2 również stanowi istotny koszt dla Rosji. Wskazał, że Rosja być może wskutek sankcji wejdzie nawet w recesję, ale "te koszty zostały po prostu skalkulowane".

Czy Rosja jest przygotowana na międzynarodowe sankcje gospodarcze?

Szef PFR ocenił, że Moskwa planowała agresywne działania latami i jest przygotowana do przyjęcia sankcji, m.in. poprzez obniżenie długu publicznego i ograniczenie długu zagranicznego. "Jednocześnie kilkanaście lat temu stworzono fundusze rezerwowe Rosji zasilane pieniędzmi ze sprzedaży gazu i ropy; wartość dzisiaj takich rezerw finansowych Rosji przekracza ponad 700 mld dolarów. Pod względem gospodarczym Rosja jest przygotowana do absorpcji tych sankcji" - opisywał, oceniając, iż Rosja jest w tej chwili uniezależniona od międzynarodowych rynków finansowych. Dodał, że eskalacja napięć powoduje wzrost cen ropy i gazu, czego główny koszt ponosi Europa. "Rosja zarabia w tej chwili jeszcze więcej na sprzedaży tych surowców energetycznych" - zauważył.

Paweł Borys zastrzegł, że gospodarka rosyjska jest słaba. "Model rozwoju Rosji w ostatnich dwóch dekadach też w pewnym sensie zbankrutował: oni zarabiają głównie na sprzedaży nieprzetworzonych surowców energetycznych. Gospodarka jest 10 razy mniejsza niż potencjał UE, USA czy Chin. Natomiast Rosja jest na tyle zabezpieczona finansowo, że jest w stanie przez dłuższy czas te sankcje wytrzymywać" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy nastąpi zmiana polityki energetycznej Europy? Gaz i ropa z USA i Bliskiego Wschodu

Jak mówił, w dłuższym okresie najwyższy koszt, jaki Rosja mogłaby zapłacić, "byłby w postaci całkowitej zmiany polityki energetycznej, zwłaszcza Niemiec, w Europie". "Odejście, uniezależnienie się od importu gazu i ropy UE na rzecz źródeł przede wszystkim z USA i Bliskiego Wschodu oraz oczywiście poprzez transformację energetyczną zmniejszenie zapotrzebowania Europy na surowce energetyczne. Wtedy dopiero Rosja rzeczywiście byłaby w stanie poczuć bardzo wyraźne koszty tej agresji" - powiedział.

Jak dodał, z tych źródeł pochodzi jedna trzecia dochodów budżetowych Rosji, jedna piąta PKB i połowa całego eksportu. Podkreślił, że jednocześnie pozwoliłoby to uniknąć szantażu energetycznego ze strony Rosji w przyszłości. Ocenił, że Polska ma szansę uniezależnić się od przyszłego roku od importu gazu z Rosji poprzez Baltic Pipe.

"To jest bardzo ważne strategicznie dla naszego kraju. Potrzebujemy więcej jeszcze rozbudować te struktury, jeśli chodzi o import ropy, i wtedy rzeczywiście w średnim terminie koszty działań agresywnych Rosji będą bardzo przez nią odczuwalne" - powiedział, zastrzegając, iż Rosja też próbuje "strategicznie zmienić kierunki dostaw surowców energetycznych w kierunku Chin" - zastrzegł.

Wartość gospodarcza Ukrainy

Według szefa PFR, choć cele ataku rosyjskiego są polityczne, to Ukraina stanowi ponad 7 proc. światowego obrotu zbożami, ma szereg cennych surowców, jest dużym eksporterem żywności, np. olejów roślinnych, rud żelaza, w tym również do Polski. "Jest to kraj bogaty pod względem zasobów naturalnych i o dość silnej pozycji w kilku branżach" - zaznaczył.

Borys wyraził też obawę, że wojna na Ukrainie to początek prób destabilizacji krajów naszego regionu oraz "wasalizacji Europy". "Kluczowe jest przebudzenie się elit zachodniej Europy i całej UE i przygotowanie zupełnie nowej strategii odpowiedzi na to" - powiedział. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA