REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odcięcie Rosji od systemu rozliczeń finansowych SWIFT - skutki

Odcięcie Rosji od systemu rozliczeń finansowych SWIFT - skutki. Czy to możliwe?
Odcięcie Rosji od systemu rozliczeń finansowych SWIFT - skutki. Czy to możliwe?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rosja silnie odczułaby odcięcie od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych - ocenił 24 lutego 2022 r. szef PFR Paweł Borys, zaznaczając, iż konsekwencje tego kroku odczuwalne byłyby jednak dla obu stron. Wskazał, że najważniejsze jest uniezależnienie się Europy od rosyjskich surowców.

Borys: odłączenie Rosji od SWIFT, to broń atomowa, jeżeli chodzi o sankcje finansowe

Paweł Borys, pytany w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, jakich sankcji może obawiać się prezydent Rosji Władimir Putin, ocenił, że sankcje są niezbędne i powinny być możliwie surowe. "Bronią atomową, jeżeli chodzi o sankcje finansowe, jest odłączenie Rosji od SWIFT" - ocenił. (Chodzi o międzynarodowy system rozliczeń finansowych). "To uniemożliwiłoby Rosji dokonywanie tak naprawdę większości płatności, zarówno za eksport jak i za import. Ale musimy mieć świadomość, że konsekwencje tego są obopólne. Tzn. jednocześnie byłyby problemy z płatnościami na rzecz Rosji np. za import gazu czy ropy, bądź za eksport jakichkolwiek towarów na ten rynek" - zaznaczył, dodając, że dokonanie takiej operacji jest też trudne pod względem technicznym. "Być może niektóre banki posiadałyby nadal ten dostęp, by jakiś zakres handlu móc rozliczać" - wskazał.

REKLAMA

Autopromocja

W ocenie szefa PFR bardzo dotkliwe dla "reżimu, który jest w Rosji", byłaby również nacjonalizacja majątków osób, które ten reżim wspierają, łącznie z prezydentem Władimirem Putinem. Borys zastrzegł przy tym, że "osoby dobrze poinformowane" prawdopodobnie przeniosły zasoby do bezpiecznych lokalizacji, np. rajów podatkowych.

Zdaniem Borysa, zablokowanie Nord Stream 2 również stanowi istotny koszt dla Rosji. Wskazał, że Rosja być może wskutek sankcji wejdzie nawet w recesję, ale "te koszty zostały po prostu skalkulowane".

Czy Rosja jest przygotowana na międzynarodowe sankcje gospodarcze?

Szef PFR ocenił, że Moskwa planowała agresywne działania latami i jest przygotowana do przyjęcia sankcji, m.in. poprzez obniżenie długu publicznego i ograniczenie długu zagranicznego. "Jednocześnie kilkanaście lat temu stworzono fundusze rezerwowe Rosji zasilane pieniędzmi ze sprzedaży gazu i ropy; wartość dzisiaj takich rezerw finansowych Rosji przekracza ponad 700 mld dolarów. Pod względem gospodarczym Rosja jest przygotowana do absorpcji tych sankcji" - opisywał, oceniając, iż Rosja jest w tej chwili uniezależniona od międzynarodowych rynków finansowych. Dodał, że eskalacja napięć powoduje wzrost cen ropy i gazu, czego główny koszt ponosi Europa. "Rosja zarabia w tej chwili jeszcze więcej na sprzedaży tych surowców energetycznych" - zauważył.

Paweł Borys zastrzegł, że gospodarka rosyjska jest słaba. "Model rozwoju Rosji w ostatnich dwóch dekadach też w pewnym sensie zbankrutował: oni zarabiają głównie na sprzedaży nieprzetworzonych surowców energetycznych. Gospodarka jest 10 razy mniejsza niż potencjał UE, USA czy Chin. Natomiast Rosja jest na tyle zabezpieczona finansowo, że jest w stanie przez dłuższy czas te sankcje wytrzymywać" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy nastąpi zmiana polityki energetycznej Europy? Gaz i ropa z USA i Bliskiego Wschodu

REKLAMA

Jak mówił, w dłuższym okresie najwyższy koszt, jaki Rosja mogłaby zapłacić, "byłby w postaci całkowitej zmiany polityki energetycznej, zwłaszcza Niemiec, w Europie". "Odejście, uniezależnienie się od importu gazu i ropy UE na rzecz źródeł przede wszystkim z USA i Bliskiego Wschodu oraz oczywiście poprzez transformację energetyczną zmniejszenie zapotrzebowania Europy na surowce energetyczne. Wtedy dopiero Rosja rzeczywiście byłaby w stanie poczuć bardzo wyraźne koszty tej agresji" - powiedział.

Jak dodał, z tych źródeł pochodzi jedna trzecia dochodów budżetowych Rosji, jedna piąta PKB i połowa całego eksportu. Podkreślił, że jednocześnie pozwoliłoby to uniknąć szantażu energetycznego ze strony Rosji w przyszłości. Ocenił, że Polska ma szansę uniezależnić się od przyszłego roku od importu gazu z Rosji poprzez Baltic Pipe.

"To jest bardzo ważne strategicznie dla naszego kraju. Potrzebujemy więcej jeszcze rozbudować te struktury, jeśli chodzi o import ropy, i wtedy rzeczywiście w średnim terminie koszty działań agresywnych Rosji będą bardzo przez nią odczuwalne" - powiedział, zastrzegając, iż Rosja też próbuje "strategicznie zmienić kierunki dostaw surowców energetycznych w kierunku Chin" - zastrzegł.

Wartość gospodarcza Ukrainy

Według szefa PFR, choć cele ataku rosyjskiego są polityczne, to Ukraina stanowi ponad 7 proc. światowego obrotu zbożami, ma szereg cennych surowców, jest dużym eksporterem żywności, np. olejów roślinnych, rud żelaza, w tym również do Polski. "Jest to kraj bogaty pod względem zasobów naturalnych i o dość silnej pozycji w kilku branżach" - zaznaczył.

Borys wyraził też obawę, że wojna na Ukrainie to początek prób destabilizacji krajów naszego regionu oraz "wasalizacji Europy". "Kluczowe jest przebudzenie się elit zachodniej Europy i całej UE i przygotowanie zupełnie nowej strategii odpowiedzi na to" - powiedział. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA